Anasayfa » Medya Haberleri » AK Parti kararını verdi! 'Çekilelim...'

AK Parti kararını verdi! 'Çekilelim...'

AK Parti kararını verdi! 'Çekilelim...'

AK Parti kararını verdi! 'Çekilelim...'

Tarih :
AK Parti kararını verdi! 'Çekilelim...'

AK Parti, İstanbul Sözleşmesi'ne dair kararını verdi. Karar 14 Temmuz’da yapılan MYK toplantısında alındı.

AK Parti bir süredir tartışılan ve İstanbul Sözleşmesi olarak anılan “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”ne dair kararını büyük ölçüde verdi. Milliyet gazetesi Ankara Temsilcisi Didem Özel Tümer süreci kaleme aldı!

Tümer'in yazısının bazı bölümleri şöyle;

... Şubat ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın milletvekilleriyle gruplar halinde görüşmesi sırasında bir kez daha masaya getirilen, son dönemde 3-4 MYK toplantısının gündem maddesi olan sözleşmeye ilişkin, ‘fesh mi edilecek yoksa tartışmalı maddeleri için bir çözüm mü bulunacak?’ sorusu, parti içinde ‘çekilelim’ yanıtını buldu.

...

Zorlayacak karar

Yaptığım görüşmelerden edindiğim izlenim, partide çekilme kararının alınmasının kolay olmadığı. Görüşüne başvurduklarım, AK Parti’nin uzun süredir İstanbul Sözleşmesi kadar parti içinde uzun, sert tartışmalara neden olan ve üzerinde uzlaşma sağlanması güç olan bir gündem maddesi olmadığını söyledi. Partili kadınların neredeyse tamamına yakını tartışmalarda sözleşmeden çekilmeye “direnen” taraf olmuş. .....

Öyle ki; AK Parti kendi iktidarı döneminde Türkiye’nin ilk imzacısı olmasını sağladığı, bu nedenle takdir edildiği, “Kadına Şiddetle Mücadele Yasası”nın dayanağı olan bu sözleşmeden çekildiğinde, artık oylarını almakta zorlandığı kentli muhafazakarların da tepkisine mahzar olacağının da farkında. “AK Parti’nin büyük bir bedel ödemesi riski yok mu?” sorusuna verilen cevabın “evet” olduğunu aktarabilirim. Sözleşmeden çekilme taraftarları, şimdi bedel ödeme göze alınmadığı takdirde, ilerde aile ve toplum için çok daha büyük, tartışmalı sonuçlar oluşacağını ve bunun sorumlusunun AK Parti addedileceği görüşünde. “Dolayısıyla bunu şimdi yapmazsak, ileride hiç yapamayız. Daha büyük bedeller öderiz” deniliyor.

Yeterince tartışmadık

...
Ortada cevap verilmesi gereken çok basit bir soru daha var. O zaman neden 6 yıl önce bu sözleşmeye imza atıldı? Elimizde imzaya açıldığında ilk olarak Türkiye’nin kalem oynattığı, dönemin muhalefet partilerinin (CHP, MHP, BDP) oy birliği ile destek vererek onayladığı ama en önemlisi bayraktarlığını AK Partili isimlerin yaptığı bir sözleşme var. AK Parti kendiyle çeliştiği bir karar almış olmayacak mı son kertede? “Evet olacak” deniliyor. “Zamanında yeterince, derinlemesine tartışmadık. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne yetiştirmeye çalıştık” ifadesi kullanılıyor. Görünen o ki “kendiyle çelişme” eleştirisi de ne olursa olsun göze alınanlar arasında...

Yazının tamamı için Tıklayınız

Kaynak : Milliyet

Benzer Haberler