Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez dolardaki artışın sebebini açıkladı

Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez dolardaki artışın sebebini açıkladı

Tarih :
Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez dolardaki artışın sebebini açıkladı

Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez, dolar, euro ve altında son dönemde yaşanan artışın nedenlerini yazdı. Kişisel internet sitesinde bir yazı yayınlayan Eğilmez, artışın nedenleri arasında son 5-6 yılda ekonomide artan riskler, Merkez Bankası’nın döviz rezervlerindeki düşüşü gösterdi.

Eğilmez dolardaki artışla ilgili şu ifadelere yer verdi:

Her zaman önümüze gelen kritik soru şudur: Dolar, bütün paralara karşı değer kaybederken Türk Lirasına karşı niçin değer kazanıyor? Bunun temel nedenleri arasında birçok mesele var:

(1) Türkiye, son 5 -6 yıldır riskleri artan bir ekonomi. Bunu piyasalar bir şekilde kanıksamış bulunuyor. Ne var ki son dönemlerde sürekli yeni riskler ortaya çıktıkça endişeler artıyor.

(2) Merkez Bankası’nın rezervlerinde gerileme var. Bu da piyasalarca kanıksanmış bir durum. Buna karşılık son dönemlerde swap hariç net rezervlerin ekside seyretmesi tereddütler yaratıyor.

(3) Kamu bankalarının kurları düşük tutmak için döviz satarak açık pozisyona girmiş olmaları ilk iki riske göre çok daha yeni bir risk. Ne var ki yeni olması tereddüt yaratmaması anlamına gelmiyor.

(4) Bir süredir piyasada TL darlığı yaratılarak dövize talep düşük tutulmaya ve kurlar frenlenmeye çalışılıyordu. Riskler artmaya başladıkça yatırım sahipleri ne pahasına olursa olsun TL satıp döviz almak isteyince bu hamle kurları yukarı itti. Bundan sonra ne olur? Bunu öngörmek ne yazık ki mümkün değil. Çünkü işler öngörülebilir olmaktan çıkmış bulunuyor. Öngörülebilir olmaktan çıkmış bir ekonomide riskler arttığı için maliyetler de artacak demektir.

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler