Anasayfa » Medya Haberleri » İşte ikinci el arabalarda en çok ilan verilen markalar!

İşte ikinci el arabalarda en çok ilan verilen markalar!

İşte ikinci el arabalarda en çok ilan verilen markalar!

Dünyayı kasıp kavuran yeni tip koronavirüs nedeniyle dünya ekonomisi derinden etkilendi. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın taşıt kredisi faizlerini düşürmesinin ve sıfır araç bulunamamasının ardından ikinci el araba piyasası hareketlendi. Uygun faizli taşıt kredilerinin bankalar tarafından sunulmasıyla birlikte sahibinden ikinci el otomobiller yoğun şekilde araştırılmaya başlandı. Bazı markalar ikinci el araba satışlarında daha çok ilana koyuldu. İşte ikinci el arabalarda en çok ilan verilen markalar…

Tarih :
İşte ikinci el arabalarda en çok ilan verilen markalar!
Koronavirüs sürecinden en çok olumsuz etkilenen alanların başına otomotiv sektörü yer alıyor. Sıfır araçların piyasaya sürülmemesi sonrasında ikinci ele talep artıyor. Ancak ikinci araç fiyatlarınında istenilen düzeyde olmaması ÖTV beklentisi oluşturuyor. Taşıt kredisi faiz oranlarının düşmesiyle birlikte ikinci el araç almak isteyenler sahibinden 100 bin TL ikinci el otomobilleri araştırıyor. Bazı markalar ikinci el araba satışlarında daha çok ilana koyuldu. İşte ikinci el arabalarda en çok ilan verilen markalar…

HANGİ MARKA OTOMOBİLLERE DAHA ÇOK İLAN VERİLDİ?
arabam.com, yaptığı çalışmayla geçen Temmuz ayından en çok ilan veren markalar ve diğer verileri güncelleyerek gelecek dönemde otomobilde yapılacak satışlara öncülük etti. Temmuz ayı boyunca en çok ilan verilen 5 kategori, 10 marka, 10 otomobil modeli ve yılı, 10 arazi/SUV/Pick-up modeli, yakıt türleri, vites türleri, motor hacimleri, km. değerleri gibi temel verilere göre analizi şöyle:

EN ÇOK İLAN VERİLEN İKİNCİ EL OTOMOBİL KATEGORİLERİ
Haziran ve Temmuz ayında değişen ilan kategorileri de satın alım hızını etkiliyor. arabam.com'daki ilanların %75'ini otomobiller oluşturuyor. Haziran ayında Minivan & Panelvan kategorisindeki ilanların oranı %11 iken, normalleşmenin devam etmesiyle beraber Temmuz ayında %12'ye yükseldi.

TEMMUZ AYINDA EN ÇOK İLAN VEREN İKİNCİ EL OTOMOBİL MARKASI HANGİSİ?
Haziran ayında birinciliği kimseye kaptırmayan Renault Temmuz ayında da yine %17 oranıyla liderliği kimseye kaptırmadı. Renault ilanlarını sırasıyla Volkswagen, Opel, Fiat, Ford, Hyundai, Toyota, Peugeot, BMW ve Honda izledi.

HANGİ İKİNCİ EL ARABALAR MODELLER ZİRVEDE?
Temmuz ve Haziran aylarında birinciliği kaptırmayan Renault, Clio modeli ile yine ilk sıraya yerleşti. Renault Clio'yı sırasıyla Opel Astra ve Ford Focus liderliği paylaşıyorlar. Megane, Passat ve Corolla ilan sayısında ilk 3 modeli takip ediyor.

ARAZİ, SUV VE PICK-UP'LARDA RAKAMLAR
Temmuz ayındaki ilanlarda 2.el Arazi/SUV/Pick-up ilanları da merak konusu oldu. En çok ikinci el satışına etki eden ilanlarda 2.el Arazi/SUV/Pick-up etkisi yüksek oldu. arabam.com da yayınlanan 2.el Arazi/SUV/Pick-up ilanlarının oransal olarak değerlendirmesinde en yüksek oran yine Nissan Qashqai'nin oldu. Onu sırasıyla Dacia Duster, Kia Sportage, Volkswagen Tiguan modelleri izliyor. Haziran ayına göre Captiva ilanlarının, Peugeot 3008 ve Nissan Juke ilanlarını geçip 5. sıraya yerleştiği görülüyor.

EN ÇOK İLAN VERİLEN İKİNCİ EL ARABA MODEL YILI
Yapılan analizde en çok ilan verilen ikinci el araba model yılları da sergilendi. En çok hangi model araba satıldı sorusunun cevabı olarak da bu listeyi incelemeniz mümkün. Verilen ilenlarla yapılan satışlar doğru orantılı bir şekilde ilerledi. Temmuz ayında en fazla ilan verilen araç model yılı %9 oranı ile 2012 oldu. 2012 model araçları 2016 ve 2015 model araçlar takip ediyor. İlanların model yılına göre oranları aşağıdaki gibi:

İKİNCİ EL OTOMOBİLLERDE MOTOR HACMİNE GÖRE İLAN DAĞILIMI
Geçtiğimiz ay verilen ikinci el otomobil ilanlarında araçlar motor hacmine göre de dağılım gösterdi. En çok hangi motor hacmine sahip ikinci el araçlar ilan veriliyor? Motor hacmi arttıkça yakıt tüketimi ve MTV miktarı da arttığı için 1.4 ve 1.6'lık motorların 2.el araç alımında ideal olduğu gözlemleniyor. Diğer aylarda olduğu gibi 1.2 – 1.4 arası ve 1.4-1.6 arası motor hacimlerine sahip araç ilanları liderliklerini koruyorlar.

FİYATA GÖRE İLAN DAĞILIMI
İkinci el arabalarda en çok tercih edilen ilanlarda fiyatlara göre dağılım ise en yüksek payı %37 oranıyla 50 bin TL – 100 bin TL aralığındaki araçlar aldı.. En çok hangi fiyat ikinci el arabaların ilanı verildi sorusunun da cevabı geldi. Temmuz ayındaki döviz kurunun artışı ve sıfır araç stoklarındaki sıkıntılar ikinci el fiyatlarına da yansıdı. 0-50 bin TL aralığındaki ilanlar %3, 50 bin TL – 100 bin TL aralığındaki ilanlar ise %2 düşerken, oranların daha yüksek fiyat aralıklarına kaydığı görülüyor.

ŞANZIMANA GÖRE İLAN DAĞILIMI
Şanzıman tipine göre ilanların dağılımında en büyük payın düz vitesli araçlarda olduğu görülüyor. Zira, Türkiye otoparkındaki araçların oranına baktığımızda da en büyük pay, manuel şanzımanlı araçlara ait.

DİZEL ÖNDE
2020 Temmuz ayı için arabam.com ilanları yakıt tipine göre incelendiğinde, dizel motorların oranı %47 ile birinci sırada yerini alıyor. Benzin fiyatlarının artışına paralel olarak LPG %31 oranını koruyor.

KİLOMETRESİ YÜKSEK ARAÇLARA TALEP YÜKSELDİ
İkinci el ilan piyasasında 100.000 km üzerindeki araçlar daha çok görülüyor. İkinci el araç fiyatlarının artışıyla beraber, yüksek kilometreli araçlara talep daha fazla. Bu talep ilan verilen araçlara da yansıyor.

2020 yılı Temmuz ayında en fazla "otomobil" ilanı verildi ve ilanların dominant markası Renault, modeli ise Renault Clio, Opel Astra ve Ford Focus oldu. Motor hacmi 1.2 -1.4 ve 1.4 – 1.6 aralığında olan araçların satışa sunulma oranı yüksek. İkinci el ilan piyasasında 100.000 km üzerindeki araçlar daha çok görülüyor. Ayrıca en fazla ilan 50-100 bin TL aralığındaki araçlar için verilmiş.

Kaynak : Takvim

Benzer Haberler