Mevduat Faizi Nasıl Hesaplanır?

Mevduat Faizi Nasıl Hesaplanır?

Tarih :
Mevduat Faizi Nasıl Hesaplanır?
Mevduat faizi, birikim için elinizde bulunan paranın miktarı ve vade süresi üzerinden bankaların piyasa koşullarına göre ekledikleri rakam anlamına gelir. Bankaların mevduat faizi genel anlamda değişkenlik gösterir. Mevduat faiz oranları bankaların kampanyaları, mevduat hesabı türü ve piyasadaki duruma göre değişiklik gösterir. Bankalarda vadeli mevduat hesabı açmadan önce elinizde para ve istediğiniz vade üzerinden ne kadar kazancınız olduğu hesabını kolaylıkla yapabilirsiniz.

Mevduat Faizi Hesaplama Formülü Nedir?

Bankaların seçeneklerine ve piyasadaki dalgalanmalara göre değişiklikler söz konusu olsa da mevduat faizi hesaplama seçeneğini kullanabilirsiniz. Temel olarak anapara*faiz oranı*vade/36500 üzerinden tahmini bir sonuç elde edebilirsiniz. Eğer uzun vadeli yatırımlar düşünüyorsanız, hesapladığınız rakamlar da değişiklik gösterecektir. Bu yüzden kendi hesaplamanızı yapmış olsanız bile bankanızla tekrardan görüşmenizde fayda var.

Vadeli Mevduat Avantajlı Mı?

Son dönemlerde en çok tercih edilen yatırım ve birikim yöntemlerinden biri de vadeli mevduat hesabı olmakta. Bankaların vermiş olduğu farklı mevduat faiz oranları sayesinde ister TL ister döviz hesapları için en karlı seçeneklerle başvuruda bulunabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar vergi olmalı. 1 yıllık vadelerde yüzde 18, 1 yıldan fazla vadelerde yüzde 20 oranında uygulanan vergiler neticesinde, size gelen faizlerin daha karlı olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Düşük faiz uygulayan vadeli hesaplardan alınan vergiler neticesinde ana paranın düşmemesi için vergiyle orantılı hesapları tercih etmenizde fayda var.

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Mevduat faizi hesaplayarak elinizdeki paraya kar getirmek çok kolay. Zaten çalıştığınız bir bankanın mobil uygulaması ya da internet bankacılığı üzerinden anında mevduat hesabı açabilirsiniz. Henüz müşterisi olmadığınız bankalar için de şubeleri ziyaret ederek, internet bankacılığından ya da direkt mobil uygulama üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Bazı bankalar müşteri olmasanız da direkt işlemleri başlatırken bazıları online üzerinden sadece başvuru alarak sonrasında şubenin ziyaret edilmesini bekliyor. Nereden olursa olsun hesap açıldıktan sonra para yatırma işleminizi gerçekleştirerek faizlerden yararlanabilirsiniz.

HangiKredi mevduat hesaplama sayfası üzerinden inceleme yapabilir, bankalar arasında karşılaştırmalar yapabilir ve istediğiniz hesap türüne karar verebilirsiniz.

https://www.hangikredi.com/yatirim-araclari/mevduat-faiz-oranlari

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler