Anasayfa » Medya Haberleri » Koronavirüsten korunmak için dezenfektan içen yüzlerce kişi öldü

Koronavirüsten korunmak için dezenfektan içen yüzlerce kişi öldü

Koronavirüsten korunmak için dezenfektan içen yüzlerce kişi öldü

American Journal of Tropical Medicine and Hygiene dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, koronavirüs pandemisine ilişkin yayılan yanlış bilgiler, dünya genelinde yüzlerce can aldı, binlerce kişinin yaralanmasına yol açtı.

Tarih :
Koronavirüsten korunmak için dezenfektan içen yüzlerce kişi öldü
Tüm dünyayı derinden etkileyen yeni tip koronavirüs salgınına ilişkin gerçekleştirilen bir araştırma, koronavirüsle ilgili yayılan yanlış bilgiler sebebiyle dünya genelinde yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği, binlerce kişinin de yaralandığı gerçeğini ortaya çıkardı.

Dezenfektan içen 800 kişi öldü
American Journal of Tropical Medicine and Hygiene dergisinde yayınlanan araştırma kapsamında, yüksek dereceli alkol ve dezenfektan içen 800 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Metanol içen 5 bin 800'ü aşkın kişi ise hastaneye kaldırıldı.

87 ülke üzerinde yapılan araştırma kapsamında, 2 bin 300 içeriğin yüzde 87'sinin virüs hakkında yanlış bilgiler ve tavsiyeler içerdiği tespit edildi. Ayrıca yanlış bilgilerin en çok yayıldığı ülkeler Hindistan, Çin, ABD ve İspanya olarak belirlendi.

Trump tavsiye etmişti
ABD Başkanı Donald Trump insanlara dezenfektan enjekte edilebileceğini söylemiş, ancak bu saçma açıklamaya doktorlar ve bilim insanları karşı çıkmıştı.

Kaynak : Yeni Akit

Benzer Haberler