Anasayfa » İşsizlik » Tanesi 15 ila 30 TL! 1,5 dönümlük seradan servet kazanıyor

Tanesi 15 ila 30 TL! 1,5 dönümlük seradan servet kazanıyor

Tanesi 15 ila 30 TL! 1,5 dönümlük seradan servet kazanıyor

Bursa'da 1,5 dönümlük serada halk arasında "ejder meyvesi" olarak bilinen meyveden üreten bir çiftçi, yılda yaklaşık 80 bin TL kazanıyor.

Tarih :
Tanesi 15 ila 30 TL! 1,5 dönümlük seradan servet kazanıyor
Bursa'nın Kestel ilçesinde 2018 yılında 100 bin TL harcayarak 1,5 dönüm araziye sera kuran çiftçi Özhan Öztürk, halk arasında "ejder meyvesi" olarak bilinen, Türkiye'de "pitaya", yurt dışında ise "dragon fruit" olarak adlandırılan meyveden üreterek büyük kazanç elde ediyor.
Hasadına haziranda başlanan ve kasım ayına kadar devam eden meyvelerin büyüklüğüne göre tanesine 15 ila 30 TL'den alıcı bulan Öztürk'ün senelik kazancı ise 80 bin TL'yi buluyor.
Ürettiği "ejder meyvesi"nden bu yıl yaklaşık 5 bin adet rekolte beklediğini belirten Öztürk, bu meyveyi yetiştirmek isteyen çiftçilere fide ve danışmanlık desteği de sağlıyor. Ürünün yoğun talep gördüğünü dile getiren Özhan Öztürk, meyveleri Türkiye'nin dört bir yanına kargoyla gönderiyor.
Bursa ikliminin ejder meyvesine uygun olduğunu kanıtladığını vurgulayan Öztürk, modern tarım uygulamasını tüm çiftçilere tavsiye ederek, "Eski sistemle domates, salatalık üretimi gibi değil. Bu işte yüzde 95'i cebinizde kalan bir kar var. Yüzde 5'lik kısmı ise giderlere ayrılıyor." dedi.
Öte yandan Öztürk, Güney Amerika orijinli bu meyvenin fidelerini 2 yıl önce dikmesine rağmen beklediğinin üzerinde verim aldığını belirterek, müşterilerinin giderek arttığını aktardı.
Kaynak : Anadolu Ajansı

Benzer Haberler