4/D'li işçiler asıl iş kolunda kalma mücadelesi veriyor!

4/D'li işçiler asıl iş kolunda kalma mücadelesi veriyor!

4/D'li işçiler asıl iş kolunda kalma mücadelesi veriyor!

Tarih :
4/D'li işçiler asıl iş kolunda kalma mücadelesi veriyor!

Taşeron şirketlerden 4/D sürekli işçi kadrosuna geçen işçiler asıl iş kolunda kalmak ve o iş kolundan toplu sözleşme yapmak için mücadele veriyorlar.

2 Nisan 2018 yılında kadro geçişi yapılan işçiler mali ve özlük hakları ile YHK'nın toplu iş sözleşmesine tabi olmuş ve başta enflasyon farkı dahil olmak üzere bir çok konuda mali ve özlük haklarında geçen 2 yıllık süreçte kayıplar yaşamışlardı.

İki yıl sabreden işçiler şimdi de ekim ayında yapılması planlanan toplu sözleşme görüşmelerinde asıl iş kolunda kalmak için mücadele veriyorlar. Kamuda tek enflasyon farkı almayan çalışan grubu olan 4/D'li işçiler bu yıl yapılacak toplu sözleme ile kayıpların telefi edilmesini bekliyorlar.

BİRDEN FAZLA SENDİKA OLABİLİR AMA BİRDEN FAZLA İŞ KOLU OLMAZ

Çalışanlar iş yerlerinde birden fazla sendikanın hak arama ve rekabeti getireceğinden sonucun işçi sınıfı lehine olacağını ve işçinin kazanacağını belirtiyorlar. Fakat aynı işyerinde birden fazla iş kolu olduğu takdirde o iş yerinde daha fazla sendika kavga edecek ve bütün enerjilerini bu kavgaya harcayarak işçiler unutulacak ve daha az hak alacakları ifade edildi.

ETKİNLİK DÜZENLEDİLER

İşçiler asıl iş kolunda kalmak için twitterda etkinlik düzenlediler. Dün yapılan etkinlikte işçiler mevcut asıl iş kolunda toplu iş sözleşmesi imzalayarak geçmişe yönelik haklarını da almak istiyorlar.

TİS'E DAHİL OLUNUYOR

696 sayılı KHK ile taşeron şirektlerden 4/D sürekli işçi kadrosuna geçen işçilerin YHK toplu iş sözleşmesi hükümleri 30 Ekim 2020 tarihinde doluyor. Toplu sözleşme görüşmelerinin önümüzdeki Ekim ayında yapılması bekleniyor.

HAK-İŞ VE TÜRK-İŞ NE DİYOR?

Hak-İş yasa değişikliği ile kadroya geçirilen işçiler için yasa değişikliği ile yardımcı iş kollarına geçmelerini isterken, Türk-İş mevcut düzenlemenin işçiler için daha faydalı olduğunu belirterek yapılabilecek herhangi bir değişikliğe karşı olduklarını açıklamıştı.

İşte bazı mesajlar;

 

Tüm çalışanları Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na davet ediyoruz....

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler