Anasayfa » Medya Haberleri » Üniversite hocalarının 'isyan ettiren ücretlerine' YÖK dur diyecek mi?

Üniversite hocalarının 'isyan ettiren ücretlerine' YÖK dur diyecek mi?

Üniversite hocalarının 'isyan ettiren ücretlerine' YÖK dur diyecek mi?

Üniversite hocalarının muayene, ameliyat ve tahlil ücretleri hastalara isyan ettirdi. Bazı hocaların muayene için istediği ücretler 700 TL'den başlarken, hocaların aylık kazançlarının ise 300 bin TL'yi bulduğu öne sürüldü. Bu durum gözlerin YÖK'e çevrilmesine yol açtı. İşte üniversite hocalarının isyan ettiren ücretleriyle ilgili ayrıntılar:

Tarih :
Üniversite hocalarının 'isyan ettiren ücretlerine' YÖK dur diyecek mi?

Hastaları adeta haraca bağlayan Prof. Dr.'lara YÖK niçin müdahale etmiyor?

Büyük Üniversite hastanelerinde görev yapan bir çok Profesör kendilerine tedavi için gelen hastları özel muayenehanelerine yönlendirmektedirler. Şifa arayan gariban hastalar ise çaresiz bir şekilde elinde avucunda ne var ne yok satarak bu acımasız Profesörlerin özel muayenehanelerine gitmek zorunda kalıyorlar. Adeta kişiler sağlıkları ile sınava tabi tutuluyorlar. İnsanlar yanlış teşhisten çok korktukları için profesörlere muyeneyi tercih etmektedirler. Bu durumu fırsata çeviren hocalar ise 700 TL'den başlayan özel muayene ücretleri ve diğer tetkiklerden alınan fahiş fiyatlarla adeta hastları sömürmektedirler.

Şuan bir üniversitenin Gastroenteroloji Bilim Dalı Başkanı olarak görev yapan ünlü bir profesör kendisine muayene için gelen hastaları üniversite yerine özel kliniğinde tedavi yapmaktadır. Özel kliniğinde yüksek ücretlerle hastalardan muayene ücreti alan Prof. Dr. H.Ö. normal şartlar altında üniversite hastanesinde yapılabilecek tetkikleri anlaştığı bir merkezde yaptırmaktadır. Ameliyat gerektiği hallerde ise ameliyatlar üniversite hastaneleri yerine anlaşmalı olduğu özel hastanelerde yapılmaktadır. Bu akademisyen konusunda çok yetkin olduğu için hastalar mecburen özel kliniğine gitmekte ve özel hastanelerde ameliyat olmaya zorlanmaktadır. Hatta bazı hocalar internet sayfalarında hastalarını özel muayenehanelerine yönlendirmektedir.

İnsanı hayrete düşüren ise özel klinikte yapılan tedavi ücretleri için fiş veya fatura verilmediği gibi istenilmesi halinde de ilave olarak Katma Değer Vergisi tutarı ücrete eklenmektedir. Bu olay o kadar sıradan hale getirilmiştir ki ne denetleyen, ne etiklik sorgulaması yapan, ne de vergi denetimi yapan bulunmamaktadır. Zavallı hastalar ise kaderlerine razı olarak kuzu kuzu tedavi ücretini ve diğer tetkik masraflarını ödemekte ve doktora muhtaç oldukları için de hiçbir şekilde şikayetçi olmamaktadırlar. Etik ve kanun ihlallerinin bu kadar aleni yapılmasına hayret etmemek mümkün değildir. Nereden bakılırsa bakılsın ortada hem etik dışı birçok olay var, hem de açıkça kanunlara aykırı uygulama sıradan hale getirilmiştir.

Diğer yandan, 2547 sayılı Kanun’da öğretim üyelerinin hangi hallerde başka işler yapacağı belirtilmiş olup, böyle bir yöntem tamamen kanun dışındadır. Yani hiçbir şekilde hastaların özel kliniğe yönlendirilmesi ve yapılan tedavilerde kayıt dışı işlemlere cevaz verilmesi mümkün değildir. Daha önce bu durumlar öğretim üyeleri ve doktorlar için geçerliydi ve yapılan kanuni düzenleme ile ya kamu ya özel seçeneği sunularak sorun çözülmüştü. Ancak, öğretim üyeleri bir şekilde tekrar sistem dışına çıkmayı becerdiler ve gelinen durum ortada.

Buradan YÖK'ü görevini yapmaya davet ediyoruz. Maalesef üniversiteler bu hocalara adeta gözyumuyorlar. Bu nedenle hastaları aleni sömüren bu hocalar ve ilgili üniversiteler hakkında işlem yapması için YÖK'ün harekete geçmesi gerekiyor. Özetle üniversiteler, öğretim üyelerinin showroom’u olarak kullandırılmamalıdır.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler