Anasayfa » Taşeron » 4/D'li işçiler için yeni adım: Bakanlığa 3 resmi talep!

4/D'li işçiler için yeni adım: Bakanlığa 3 resmi talep!

4/D'li işçiler için yeni adım: Bakanlığa 3 resmi talep!

4/D'li işçiler için yeni adım: Kamu kurumlarını bilgilendirin. Yaklaşan toplu sözleşmeye dahil edileme süreci öncesinde olası hak kayıpları yaşanmaması için 3 kritik talep resmi yazı ile bakanlığa bildirildi.

Tarih :
4/D'li işçiler için yeni adım: Bakanlığa 3 resmi talep!

Yaklaşan toplu sözleşmeye dahil edileme süreci öncesinde olası hak kayıpları yaşanmaması için 3 kritik talep resmi yazı ile bakanlığa bildirildi.

4/D'li işçiler için yeni adım: Bakanlıktan 3 kritik talep

Kadroya geçen işçileri asıl iş kollarından toplu sözleşmeye dahil edilemeleri tartışmaları sürerken bir yeni adım da Öz Sağlık-Sen'den geldi. Yasa gereği mevcut işyerlerinde 4/D'li sürekli işçiler çalıştıkları asıl iş kolundan SGK tescillerinin yapılıp SGK'ya bildirilmesi gerekiyor.

Kamu ve Özel Sağlık Sosyal Hizmetleri İşçileri Sendikası (Öz Sağlık-Sen) taşerondan kadroya geçen işçilerle ilgili olarak T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına

---* Gerekli hazırlıkların yapılması,

---* Olası hak kayıplarının önlenmesi,

---* Kamu kurum ve kuruluşlarının bilgilendirilmesi

taleplerini içeren yazıyı gönderdi.

DAHA ÖNCE YEREL İDARELER İÇİN YAPILMIŞTI

Öz Sağlık-Sen talep yazısında daha önce 30.06.2020 tarihinde sona eren yerel yönetimlerde şirket işçisi olarak çalışanların iş kolu tespitleri için bakanlığın yazdığı yazıya atıfta bulunarak 'olası hak kayıpları ve kamu zararı oluşmasını önlemek amacıyla' yazılan SGK bilidirimi yazısının genel idarelerdeki işçiler için de yazılması talep edildi.

Kamu ve Özel Sağlık Sosyal Hizmetleri İşçileri Sendikası (Öz Sağlık-Sen) yaptığı açıklamada "696 KHK ile Kadroya geçen işçilerin 1 Kasım 2020 tarihinde Asıl iş koluna bildirim yapılması için Kurumlara acilen bilgilendirme yapılması hususunda Çalışma Genel Müdürüne resmi yazımızı yazdık." ifadelerini kullandı.

KANUN AÇIK: GEREĞİ YAPILSIN

Yazıda Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi kanununun 4. maddesinin ikinci fıkrasında; "Bir işyerinde yürütülen asıl işe yardımcı işler de, asıl işin girdiği işkolundan sayılır." hükmü hatırlatılarak gereğinin yapılması istendi.

Cumhurbaşkanlığı'ndan 4/D'li işçileri umutlandıran TİS açıklaması Haberi için TIKLAYINIZ

İşte Öz Sağlık-Sen'in o yazısı;

Cumhurbaşkanlığı'ndan 4/D'li işçileri umutlandıran TİS açıklaması Haberi için TIKLAYINIZ

Tüm çalışanları Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na davet ediyoruz....

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler