Anasayfa » Medya Haberleri » Ülkelerin yasaklamasının bir sebebi var! Bu besinler zehir saçıyor

Ülkelerin yasaklamasının bir sebebi var! Bu besinler zehir saçıyor

Ülkelerin yasaklamasının bir sebebi var! Bu besinler zehir saçıyor

Hemen hemen herkesin mutfağında bulunan bu besinler farklı ülkelerde yasaklanıyor. Uzmanlar bu gıdalardan uzak durulmasını önemli duyuruyor. İşte farklı ülkelerde yasaklanan besinler…

Tarih :
Ülkelerin yasaklamasının bir sebebi var! Bu besinler zehir saçıyor
MARGARİN- Kanada, Danimarka ve İsviçre’de yasaklanan margarin trans yağ olarak tehlike saçıyor.
TAHILLI BARLAR- Yulaftan yapılan bu atıştırmalıklar Danimarka’da tehlike olarak görüldüğünden yasaklandı. Çocuklar için de büyük tehlike arz ediyor.
TAVUK- Avrupa’da ve İngiltere’de klorlu tavuk olarak belirtilen tavuklar satışı 1997’den beri yasak. 2010 yılında da Rusya’da yasaklanmıştır.
SOYA SOSU- Soya fasulyelerinin yüzde 82’si genetik olarak modifiye edildiği için Rusya ve Basra körfez ülkelerinde yasaklanmıştır.
RACTOPAMİNE İLE HAZIRLANAN ET-Dana, sığır ve hindi eti genellikle ractopamin denilen hayvan yemine eklenen katkı maddesi ile üretilir. Bu etler Avrupa ülkeleri, Çin ve Rusya dahil 160 ülkede yasaktır.
CİPS- Kanada ve Avrupa’da yasaklanmıştır. Tamamen doymuş yağ ile beslenen bu gıda kalp krizini tetiklemeye yardımcıdır.
ELMA- Elmalar uluslararası seyahatlerde daha uzun süre taze kalması için DPA difenilamin kullanılır. DPA kansere neden olduğu gerekçesi işe Avrupa’da bu madde ile elma satışı yasaklanmıştır
JELATİN TATLILAR- Çocuklar için de son derece tehlikeli olan ve Avrupa Komisyonu’na göre de tehlikeli sayılmıştır.
HAZIR PATATES PÜRESİ- Hazır satılanlarında butilhidroksianisol (???, ?320) denilen katkı maddesi olduğundan Ulusal Sağlık Enstitülerinin araştırmaları sonucu potansiyel olarak zararlı olduğu tespit edilmiştir. Japonya ve bazı Avrupa ülkelerinde yasaklanmıştır.
EKMEK Avrupa ve Avustralya'da azodikarbonamid (ADA, E927) koruyucu madde içeren ekmek yasaklanmıştır. Unu beyazlatmak için kullanılan bu katkı maddesi uzun süre taze kalmasına yardımcı olur.
Kaynak : Yeni Akit

Benzer Haberler