Bakan'a bizzat ilettiler '150 bin sağlık işçisi ek ödeme almadı!'

Bakan'a bizzat ilettiler '150 bin sağlık işçisi ek ödeme almadı!'

Bakan'a bizzat ilettiler '150 bin sağlık işçisi ek ödeme almadı!' Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un da katıldığı toplantıda sağlık işçilerinin ek ödemeleri gündem oldu...

Tarih :
Bakan'a bizzat ilettiler '150 bin sağlık işçisi ek ödeme almadı!'

Bakan'a bizzat ilettiler '150 bin sağlık işçisi ek ödeme almadı!' Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un da katıldığı toplantıda sağlık işçilerinin ek ödemeleri gündem oldu...

'150 bin sağlık işçisi ek ödeme almadı!'

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından düzenlenen ve telekonferans yöntemiyle gerçekleştirilen Çalışma Hayatı Buluşmalarının ikincisine katıldı.

150 BİN İŞÇİ EK ÖDEMEDEN YARARLANAMADI

Arslan, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı ve Sağlık Bakan Yardımcısı ile işçi işveren temsilcileri ve akademisyenlerin bulunduğu toplantıda, Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan 150 bin civarında işçinin ek ödemeden yararlanamadığına dikkat çekerek, sağlık sektöründe hizmet biriminde görev yapan emekçilerin de ek ödemeden yararlandırılmasını gerektiğini dile getirdi. Arslan, “Bu konuda bütüncül bir yaklaşım içerisinde bulunmamız gerekiyor. Sağlık Bakanlığımız bu konuda bir çözüm bulmalı, bizler bu konuda katkı vermeye hazırız” diye konuştu.

İşçi ve işveren tarafını aynı programda buluşturan “Çalışma Hayatı Buluşmaları” programının ikincisi 25 Eylül 2020 tarihinde “Covid-19 Salgınının çalışma Hayatına Etkileri” gündemiyle ve telekonferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

BAKAN SELÇUK'TA ORADAYDAYDI

Toplantıya Genel Başkan Mahmut Arslan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcılarımız Av. Hüseyin Öz, Dr. Osman Yıldız, HAK-İŞ Genel Sekreter Yardımcılarımız Eda Güner, Erdoğan Serdengeçti, HAK-İŞ uzman ve uzman yardımcılarımızın yanı sıra TOBB, TİSK, MÜSİAD ve ASKON başta olmak üzere işçi ve işveren temsilcileri ile akademisyen ve bürokratlar katıldı.

İşçi ve işveren taraflarını bir araya getiren toplantı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açılış konuşması ile başladı.

“Çalışma Hayatı Buluşmalarını Önemli Buluyoruz”

Genel Başkan Mahmut Arslan, toplantı gündemine ilişkin HAK-İŞ’in tespit ve önerilerini paylaştı.

Genel Başkan Mahmut Arslan, Çalışma Hayatı Buluşmalarının son derece yararlı olduğunun altını çizerek, “Bu toplantıların 2 ayda bir gerçekleşmesini destekliyoruz ve ortak belirlediğimiz konular üzerinde ciddi faydalar sağlayacağına inanıyorum. Bu çabalarınızdan dolayı sizlere teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.

“Olağanüstü Bir Dönemden Geçiyoruz”

Toplantıyı HAK-İŞ Konfederasyonu’nun ev sahipliğinde yapmayı arzu ettiklerini fakat bütün dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını nedeniyle toplantıyı telekonferans yöntemiyle gerçekleştirmek zorunda kaldıklarını belirten Arslan, “Türkiye’de ve dünyada olağanüstü bir dönem yaşıyoruz. Salgın döneminde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız başta olmak üzere hükümetimiz ile pek çok alanda birlikte çalışma imkanı bulduk. Bu durum esasında, çalışma hayatına yönelik sorunların çözümü konusunda önemli bir inisiyatif, önemli bir kararlılık, önemli bir duruştur. Bunu çok önemsiyoruz” dedi.

“Sağlık İşçilerimiz Ek Ödenek Alamadı”

Sağlık çalışanlarının salgın döneminde canla başla mücadele vermeye devam ettiğini hatırlatan Arslan, “Sağlıkta çalışan iki kesim var birisi memurlar, ikincisi işçiler. Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan 150 bin civarında işçimiz var. Bunların bir kısmı toplu sözleşme kapsamına girdi, bir kısmı da Kasım ayında girecek. Bunlar ek ödeme alamadılar. Memurlarımız için belli şartlarda döner sermayeden ödeme yapıldı ama bu çalışanlarımıza hiçbir ek ödeme yapılmadı” dedi.

“Ek Ödenekten Sağlık İşçileri de Faydalanmalı”

Arslan, sağlık sektöründe hizmet biriminde görev yapan emekçilerin de ek ödemeden yararlandırılmasını gerektiğini dile getirerek, “Bu emekçilerimiz de sağlık sektörünün bir parçası. Bu işçiler doğrudan memur olmadıkları için ek ödeneklerden yararlanamadılar. İşçilerimiz de doğal olarak talepte bulunuyorlar ‘Bizler sağlık çalışanı değil miyiz? Bizler aynı yerde çalışmıyor muyuz? Bizim bu haklarımız neden verilmiyor?’ diyorlar. Biz bu konuları Sağlık Bakanlığımıza ilettik. Huzurevinde çalışan arkadaşlarımız var onlar da ek ödeme talebinde bulunuyorlar. Bu konuda bütüncül bir yaklaşım içerisinde bulunmamız gerekiyor. Bir kısım insanı mutlu edeceğiz derken bir kısım insanlarımızı da üzüyoruz. Sağlık Bakanlığımız bu konuda bir çözüm bulmalı, bizler bu konuda katkı vermeye hazırız” diye konuştu.

“Kovid-19 Meslek Hastalığı Sayılmalı”

Genel Başkanımız Mahmut Arslan aynı zamanda ITUC’un Başkan Yardımcılığı görevini de yürüttüğünü anımsatarak, “Dünyanın en büyük işçi örgütü ITUC’un aldığı bir karar var. Özellikle Kovid-19 salgınının meslek hastalığı sayılması konusunda uluslararası alanda ciddi bir çalışma içerisindeler. Bize de Türkiye’de salgının meslek hastalığı sayılması konusunda çabalarımızı ve katkılarımızı beklediklerini ifade ediyorlar. Burada Türkiye’ye özgü bir tartışmadan bahsetmiyoruz, bütün dünyada bu tartışma var” dedi.

“İşten Çıkarmalar Yasaklansın”

Öz, Kovid-19 salgınıyla mücadele sürecinde Türkiye’yi OHAL’e sürüklemek isteyen tüm hareketlerin karşısında durduklarını ve HAK-İŞ Konfederasyonu olarak; üretimin devam etmesi, kamu hizmetlerinin sürdürülmesi, çalışanların sosyal ve ekonomik şartlarının korunması için mücadele ettiklerini ifade etti.

Öz, “Çalışanların salgın süresince sosyal ve ekonomik haklardan yararlanmaya devam etmesi, istihdamın korunması ve üretimin kesintisiz biçimde sürdürülmesi amacıyla HAK-İŞ, TİSK ve TÜRK-İŞ olarak ortak bildiriler hazırladık, kamuoyu ile paylaştık. HAK-İŞ olarak, kısa çalışma ödeneğinden yararlanma koşullarının iyileştirilmesini, salgın süresi boyunca işten çıkarmaların yasaklanmasını, ücretsiz izin uygulamasıyla bireylere verilen nakdi desteğin arttırılmasını talep ettik” dedi.

“Sağlık İşçilerimiz de Ek Ödemeden Faydalanmalı”

Toplantıda kayıt dışı istihdam, kayıt dışı ile mücadele, kısa çalışma ödeneği ile yaşanan sorunlar ve iş kazası ve meslek hastalığı konusunda bir düzenleme yapılması hususunda konuşmaların gerçekleştirildiğini vurgulayan Öz, “Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın konuşmasında özellikle altını çizdiği bir husus var. Sağlık çalışanlarımızın sorunları hususunda işçi ve memur kesimi arasında yoğun bir tartışmayı yaşıyoruz. İşçi arkadaşlarımız, memurlara ek ödeme verilirken, kendilerinin ayrıştırılmasını hiç hoş karşılamadıklarını belirtiyorlar. Bu durum sağlık çalışanlarımızı son derece üzüyor” ifadelerini kullandı.

“Salgın Sürecinde Sendikal Örgütlülüğün Önemini Bir Kere Daha Gördük”

Öz, Kovid-19 salgınıyla mücadele sürecinde üretimin kesintisiz devam etmesi, kamu hizmetlerinin başarıyla sürdürülmesi, istihdamın korunması, çalışanların sosyal ve ekonomik şartlarının korunması için mücadeleye devam ettiklerinin altını çizerek, “Bu süreçte sendikal örgütlülüğün önemini bir kez daha görmüş olduk. Sendikal örgütlenmenin ve toplu iş sözleşmesinin olduğu işyerlerinde salgın sürecinin daha az risk ile yürütüldüğüne şahit olduk. Örgütlü işyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Kurullarının etkin ve ivedi bir şekilde hareket etmesi, çalışanların, sağlıklı bir ortamda görevlerini yerine getirmesine ve üretimin devam etmesine olanak sağlamıştır” diye konuştu.

Öz, sendikal örgütlenmenin teşvik edilmesi, Kovid-19’un meslek hastalığı olarak sayılması, kısa çalışma ödeneğinden yararlanma koşulları iyileştirilmesi ve sektörel sosyal diyalog mekanizmalarının kurulması konularının önemine vurgu yaptı.

Program, işçi, işveren, STK ve akademisyenlerin konuşmalarıyla son buldu.

Kaynak : SGK Rehberi
Bahçeli'den askıda ekmek eleştirilerine sert tepki
Kılıçdaroğlu'ndan, Bahçeli'ye 'askıda ekmek' teşekkürü
Samsun Üniversitesi Öğretim Elemanı Alım İlanı
Sahte içkiden yeni ölüm haberleri geldi
Erciş'te muhtarların talep ve önerileri dinlendi
Kovid-19'da hangi test ne kadar güvenilir?
Yasak öncesi işten çıkarılana destek, kayıtlı istihdama teşvik
Prof Ceyhan'dan uyarı: 'Devletin araya girmesi lazım'
'Numara komşusu' akımında özel hayatın gizliliğinin ihlali uyarısı
Sağlık Bakanlığı’ndan onay aldı! Türkiye'de ilk
Giresun Espiye Enerji 1 İşçi Alacak
Ritim bozukluğu ve kalp yetmezliği tedavisinde kalp pili uygulaması
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı virüse yakalandı
Ekonomistler, MB'den beklentinin üzerinde faiz artırımı bekliyor
Milyonlarca VHKİ ve memur çalışırken ve emekli olunca ne kadar maaş alıyor?
Kabine bugün toplanıyor! İşte masadaki konular...
Gece kulübünde eğlencenin dibine vurdular
Yüzde 69 engelli raporumla emekli olabilir miyim?
45 iş koluna erken emeklilik hakkı! İşte o meslekler
İtalya’daki programdan ne kadar kazandıkları belli oldu
Altını olanlar dikkat! Yeniden belirlendi
Kış alarmı: Türkiye'de kısıtlama yeniden gündemde

Benzer Haberler