Anasayfa » Medya Haberleri » İhtiyaç fazlası kamu personeli başka kurumlara nakledilecek!

İhtiyaç fazlası kamu personeli başka kurumlara nakledilecek!

İhtiyaç fazlası kamu personeli başka kurumlara nakledilecek!

Tarih :
İhtiyaç fazlası kamu personeli başka kurumlara nakledilecek!

Bugün yayımlanan Orta Vadeli Programdan Kamu personeline yönelik kritik bir hamle geldi. Orta Vadeli programda yıllardır bütçe kanunlarına konulup ta bir türlü hayata geçirilemeyen kamu kurumlarındaki ihtiyaç fazlası personelin başka kurumlara nakline ilişkin önemli bir adıma yer verildi. Benzer ifadelere 2021-2022 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Programda da yer verilmişti.

İhtiyaç fazlası personel başka kurumlara nakledilecek

Orta Vadeli Programın eylemlerin yer aldığı bölümünde; "Kamuda kadro ve pozisyonlarına iş tanımları yapılacak, çalışanların yetkinlikleri belirlenecek, norm kadro çalışmaları gerçekleştirilecek, iş tanımı yetkinlikler dikkate alınarak norm fazlası personelin yeniden yerleştirilmesi yapılacak, hedefe yetkinlik bazlı performans değerlendirme sistemi oluşturularak, başarılı personelin ödüllendirilmesini sağlayacak kamu insan kaynakları yönetim sistemi kurulacaktır."ifadelerine yer verildi.

Bu eylemin Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından gerçekleştirileceği ifade edilmiştir.

Kamuda işgücünün dengeli dağılımının sağlanmasında çok ciddi güçlükler yaşanmakta hatta Sayıştay raporlarına konu olmaktadır. Özellikle memurların özür durumuna bağlı yer değiştirme talepleri personelin dengeli dağılımının sağlanmasını zorlaştırmaktadır. Yıllarca bütçe kanunlarına hüküm konularak personel dağılımındaki dengesizliğin giderileceği belirtilmişti. Ancak, sorun bir türlü çözülemedi ve gerekli adımlar atılamadı. Aynı ifadelere 2020-2022 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Programda da benzer ifadelere yer verilmişti. Ancak, bu konuda hiçbir adım atılamamıştı. Yıllardır bir türlü yapılamayan norm kadro çalışmasının 2023 yılına kadar nasıl tamamlanacağı ve buna göre ihtiyaç fazlası personelin başka kurumlara nakledileceği merak ediliyor. Bakalım bu sefer bir adım gelecek mi?

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler