Anasayfa » Taşeron » 4/D'li işçilere ilk zam teklifi Meclis'ten geldi!

4/D'li işçilere ilk zam teklifi Meclis'ten geldi!

4/D'li işçilere ilk zam teklifi Meclis'ten geldi!

4/D'li işçilere zam teklifi Meclis'ten geldi! Kadro geçişi sonrası ilk toplu sözleşme sürecini bu yıl yaşacayacak olan 4/D'li işçiler için ilk zam teklifi İYİ Partili vekilden geldi.

Tarih :
4/D'li işçilere ilk zam teklifi Meclis'ten geldi!

Kadro geçişi sonrası ilk toplu sözleşme sürecini bu yıl yaşacayacak olan 4/D'li işçiler için ilk zam teklifi İYİ Partili vekilden geldi.

2 Nisan 2018 tarihinden itibaren kadroya geçen işçiler yıllık yüzde 4+4'lük zam aldılar ve enflasyon farkı alamadılar. Hatta en düşük ücretteki artış asgari ücretin altında kalınca 2019 yılında bakanlık devreye girdi ve en düşük ücretin asgari ücrete çekileceğini kurumlara bildirdi.

MECLİS'TE GÜNDEM OLDU

TBMM’de konuşan İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş işçilerin yaşadığı mali kayıpları hatırlatarak mağduriyetin giderilmesi için 3 yıllık enflasyon farkının da ödenmesini istedi.

Ataş konuşmasında şöyle dedi;

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş- Teşekkürler Sayın Başkan.

20/11/2017 tarihli 696 sayılı KHK'yle kamuda taşeron yöntemiyle çalışan 900 bin işçi devlet kadrolarına veya kamuya ait şirketlere işçi statüsünde geçiş yapmıştır. Bu düzenlemeyle geçiş yapan işçilerin ücretleri 31/10/2020 tarihine kadar altı ayda bir sadece yüzde 4 zam gelecek şekilde belirlenmiştir. Geçen üç yıl içerisinde bu kardeşlerimizin maaşları asgari ücretin bile altında kalmıştır. Ekonomik olarak zor duruma düşen işçi kardeşlerimizin maaşları pandemiyle birlikte iyice erimiştir. Sendikalar ile kamu arasında personel ücretlerine gelecek artışların görüşmeleri devam etmektedir.

3 YILIN ENFLASYON FARKIDA ÖDENSİN

Bu kapsamda, uzun zamandır geçim sıkıntısı çeken işçilerimize gereken zamlar yapılmalı, düzenlemeden itibaren geçen üç yılın enflasyon farkları da göz önünde bulundurularak mağduriyetlerinin giderilmesi gerekiyor diyor, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum." ifadelerini kullandı.

Tüm çalışanları Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na davet ediyoruz....

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler