Anasayfa » Medya Haberleri » Kimliklerde yeni düzenleme! Rekor başvuru geldi

Kimliklerde yeni düzenleme! Rekor başvuru geldi

Kimliklerde yeni düzenleme! Rekor başvuru geldi

'Hayat Kimliğinle Kolay' uygulamasına rekor başvuru Uygulama hayata geçeli 36 gün olmasına rağmen yaklaşık 420 bin kişi sürücü belgesi bilgilerini, kimliğine entegre ettirdi

Tarih :
Kimliklerde yeni düzenleme! Rekor başvuru geldi

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce hayata geçirilen "Hayat Kimliğinle Kolay" uygulamasına vatandaşlar ilgi göstermeye devam ediyor. Geçtiğimiz ay hayata geçirilen uygulama kapsamında 36 günde yaklaşık 420 bin kişi uygulamadan yararlandı.

Ehliyet kimliğin içinde

Uygulama ile yeni nesil sürücü belgelerindeki bilgiler, çipli kimlik kartlarına entegre ediliyor. Böylelikle vatandaşların, yanlarında ayrıca sürücü belgesi bulundurma zorunluluğu ortadan kalkıyor. Yeni tip sürücü belgesine sahip olanlar kimlik kartlarıyla nüfus müdürlüklerine başvurduklarında ya da kimlik kartı değiştirmek için nüfus müdürlüklerine geldiklerinde, bu hizmetten ücretsiz olarak yararlanabiliyor. Bu kapsamda bugüne kadar 112 bin 263 kişi kimlik kartı başvuru esnasında, 307 bin 146 kişi ise mevcut kimlik kartına uygulamayı entegre ettirdi.

Yerli yazılım kullanıldı

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartında yer alan işletim sisteminden, kimlik kartı başvurusunun alınması ile kimlik kartının basımına kadar olan süreçteki bütün yazılımlar İçişleri Bakanlığı mühendisler tarafından yerli ve milli olarak geliştirildi.

Sürücü belgesi bilgisini kimlik kartına yükletmek isteyenler nüfus müdürlüklerine NVİ Çağrı Merkezi Alo 199 veya https://randevu.nvi.gov.tr adresinden randevu alarak başvuru yapabiliyor.

Kaynak : Memurlar.Net
90 bin TL'ye aldı, önü 2013 model, arkası bilinmiyor
Sağlık Bakanlığı 23 Kasım 2020 tarihli koronavirüs verilerini açıkladı.
Aynı aileden 3 kişi koronavirüse yenik düştü
İşyerinin satılması durumunda işçi kıdem tazminatının ödenmesini isteyebilir mi?
Borsa günü düşüşle tamamladı
İzmir'de suya yüzde 15 zam yapıldı
İşsizlik maaşı ne zaman ödenecek?
ABD'li uzman: Libya'da savaşı Türkler kazandı

Benzer Haberler