Anasayfa » Taşeron » Kadro alamayan taşeron işçiler Meclis gündeminde!

Kadro alamayan taşeron işçiler Meclis gündeminde!

Kadro alamayan taşeron işçiler Meclis gündeminde!

Kadro alamayan taşeron işçilerin durumu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda gündeme geldi. CHP'li Süleyman Girgin, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'a, 'Mağduriyeti önlemek için bir çalışma yapacak mısınız' diye sordu.

Tarih :
Kadro alamayan taşeron işçiler Meclis gündeminde!

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, kamu kurumların 2021 yılı bütçelerini görüşmeye devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın 2021 yılı bütçesinin görüşülmesi sırasında, kadro alamayan taşeron işçilerin durumu da gündeme geldi.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, kadro alamayan taşeron işçilerle ilgili yeni bir çalışma yapılıp yapılmayacağına Bakan Elvan'a sordu.

İşte Girgin'in konuyla ilgili değerlendirmesi ve sorusu:

"Sayın Bakan, 696 sayılı KHK'yle taşeron işçilerin kamuya geçişi için personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında çalıştırılma şartı getirilirken bir hizmet alımının personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı sayılabilmesi için, yaklaşık maliyetinin en az yüzde 70'lik kısmının asgari işçilik maliyeti ile varsa ayni yemek ve yol giderleri dâhil işçilik giderlerinin oluşması şartı aranmıştır.

Söz konusu yüzde 70 şartı nedeniyle araçlı, cihazlı ve malzemeli ihalelerde çalıştırılan ih alesinde işçilik giderinin yanı sıra araç cihaz ya da malzeme gideri olan çok sayıda işçi kamuya geçiş hakkından yararlanamamıştır. Bu koşul, iktidar tarafından "Tek bir taşeron işçi bile dışarıda kalmayacak." sözüne aykırı olduğu gibi,
Anayasa'nın eşitlik ilkesine, akla, mantığa ve vicdana da aykırıdır. Mağduriyeti önlemek için bir çalışma yapacak mısınız?"

Kaynak : SGK Rehberi
AK Parti Menemen'deki seçim sonucuna itiraz edecek
Adalet Bakanlığı mesai genelgesini yayımladı
'İşten yeni çıktım' bahanesi işe yaramdı: Ceza yediler
EGM'den İmamoğlu'na suikast iddialarına ilişkin açıklama
Son dakika: Hafta içi kısıtlamaları başladı! Yeni tedbirler neler?
2 Aralık 2020'den önemli gündem başlıkları
Dolar ve avro günü kaç TL'den tamamladı?
Hakkari'de araç kazası sonucu 1 asker şehit oldu

Benzer Haberler