Anasayfa » Medya Haberleri » Dört ilde bazı yerleşim yerleri karantinaya alındı

Dört ilde bazı yerleşim yerleri karantinaya alındı

Dört ilde bazı yerleşim yerleri karantinaya alındı

Erzurum, Osmaniye, Çankırı ve Adıyaman'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında bazı yerleşim yerlerinde karantina uygulaması başlatıldı.

Tarih :
Dört ilde bazı yerleşim yerleri karantinaya alındı
ERZURUM

Erzurum'da bir mahalle karantinaya alındı

ADVERTISING

Erzurum'un Oltu ilçesinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında bir mahallede karantina uygulaması başlatıldı.

Oltu Kaymakamlığından yapılan açıklamaya göre, ilçenin Tekeli Mahallesi'nde bazı kişilerin Kovid-19 testinin pozitif çıkması üzerine toplanan İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, söz konusu mahallenin 14 gün karantinaya altına alınmasına, bu süre zarfında mahalleye giriş ve çıkışların da yasaklanmasına karar verdi.


Karar doğrultusunda son dönemde mahalle sakinleriyle temas eden kişilerin de İlçe Sağlık Müdürlüğüne başvurması istendi.

OSMANİYE

Osmaniye'de iki köy korona virüs nedeniyle karantinaya alındı

Osmaniye merkeze bağlı Issızca ve Kesmeburun köyleri korona virüs tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

Osmaniye Vali Yardımcısı Adem Yılmaz başkanlığında yapılan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplantısında, korona virüs tanılı 16 pozitif vaka ve bunların temaslısı 19 kişi tespit edilmesi üzerine Issızca köyü ile 18 pozitif vaka ve bunların temaslısı 26 kişinin tespit edildiği Kesmeburun köyü bulaşın önlenmesini sağlamak, halk sağlığını korumak ve salgının kontrol amacıyla karantinaya alındı. Valilikten yapılan açıklamada, "İlimiz merkez ilçeye bağlı TÜİK nüfusu bin 490 olan Issızca köyünde 13 Kasım 2020 tarihinden bu yana 6 hanede ikamet eden 16 pozitif vaka ve bunların temaslısı 19 kişi tespit edilmiştir. Yine ilimiz merkez ilçeye bağlı TÜİK nüfusu 540 olan Kesmeburun köyünde 13 Kasım 2020 tarihinden bu yana 18 pozitif vaka ve bunların temaslısı 26 kişi tespit edilmiştir. Söz konusu vakaların Kesmeburun köyünde 11 hanede ikamet etmeleri nedeniyle bulaşın önlenmesini sağlamak, halk sağlığını korumak ve korona virüs (Covid-19) salgınını kontrol altına almak amacıyla Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri gereğince 22 Kasım 2020 tarihinden itibaren ikinci bir emre kadar merkez Issızca ve Kesmeburun köylerinin karantinaya alınmasına karar verilmiştir" denildi.

Ayrıca toplantıda, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından resmi/özel örgün ve yaygın tüm eğitim faaliyetlerinin 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzaktan eğitim yoluyla devam edileceği karar alındı.

ADIYAMAN

Adıyaman'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 150 evde karantina uygulaması başlatıldı.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, kent merkezinde bazı kişilerin Kovid-19 test sonuçlarının pozitif çıkması üzerine, İl Hıfzıssıhha Kurulu yeni kararlar aldı.

Karar doğrultusunda farklı mahallelerdeki 150 evde karantina tedbirleri uygulanmaya başlandı.

ÇANKIRI

Çankırı'nın Korgun ilçesine bağlı 3 köy, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

Korgun Kaymakamlığından yapılan açıklamada, Karatekin, Kesecik ve Maruf köylerinde, Kovid-19 vakalarında ve temaslılarında artış yaşandığı belirtildi.

Açıklamada, halk sağlığının korunması ve salgının kontrol altına alınması amacıyla İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararınca köylerin karantinaya alınmasına karar verildiği ifade edildi.

Kaynak : Anadolu Ajansı

Benzer Haberler