Anasayfa » Medya Haberleri » Dolar kurunda büyük kapışma! Yine çarpıldık

Dolar kurunda büyük kapışma! Yine çarpıldık

Dolar kurunda büyük kapışma! Yine çarpıldık

Dolar kurunda büyük kapışma! Dolarda yine çarpıldık Dolar kurunda neler oluyor? Dolar/ TL paritesinde yerli ve yabancı kavgasının sonu nasıl bitecek? Ekonomist Tuna Kaya açıkladı.

Tarih :
Dolar kurunda büyük kapışma! Yine çarpıldık

Dolar kurunda neler oluyor? Dolar/ TL paritesinde yerli ve yabancı kavgasının sonu nasıl bitecek? Ekonomist Tuna Kaya açıkladı.

Dolar kurunda yaşanan düşüş sonrası yabancılar dolar satarken yerliler dolar almaya devam ediyor. Ekonomist Tuna Kaya Youtube kanalında çektiği son dolar analizi videosunda bu durumu yorumladı.

Küresel anlamda yaşanan değişiklikler, Fed’in bol para politikası ve Merkez Bankası’nın üst üste gerçekleştirdiği faiz artışlarıyla dolar/TL paritesinde sert bir düşüş hareketi başladı. 2020’nin kasım ayında görülen 8.58 TL seviyesinden sonra dolar kuru 8.20 TL seviyesine kadar gerilerken yerleşiklerin bankalardaki döviz mevduatları bir türlü çözülmedi.

Merkez Bankası haftalık para ve banka istatistiklerine göre 8 Ocak haftasında yurtiçi yerleşikler bankalardaki döviz mevduatını artırmaya devam etti. Açıklanan rapora göre yerleşiklerin bankalardaki toplam döviz mevduatı 235 milyar 857 milyon dolar ile yeni rekor kırdı.

Son olarak açıklanan istatistiklere göre yerleşikler bankalardaki döviz mevduatını 199 milyon dolar artırırken özellikle Londra merkezli yabancı sermayenin ise döviz satıp TL faizine geçtiği gözlemlendi. Son verilere göre yabancılar Türkiye’ye 16 milyar doların üzerinde sıcak para girişi gerçekleştirdi.

Bu durumu Youtube kanalında analiz eden ekonomist Tuna Kaya “Yabancı son iki aydır dolar satıp TL alıyor. Yerliler ise dolar alıyor. Bu durumun sonu nereye varır..? Yerliler neden dolar alıyor...? Yabancılar neden TL alıyor..?” sorularına cevap verdi.

DOLAR NEDEN DÜŞÜRÜLÜYOR?

Tuna Kaya dolar kurunda yaşanan yerli yabancı çekişmesinin sonunun Türkiye açısından kötü sonuçlanacağını, yabancıların 16 milyar dolar sıcak parasını düşen kur ve yüksek faiz ortamında nasıl değerlendirdiğini Youtube kanalında izah etti.

Tuna Kaya söz konusu videosunda şunları söyledi:

“ 16 milyar doların üzerinde bulunan Londra kaynaklı sermaye 2 ayda 8 TL maliyet ile dolar sattı. Dolar daha sonra dolar 7.24 TL’ye indirildi. 2 ayda kur farkından yüzde 10, faizden de yüzde 5 kazandılar. Toplamda yüzde 15. Adamlar çıksa gitse bizden 16 milyar dolardan yüzde 15 kayıp ne eder? 2 milyar dolara yakın alıp gidecekler. Şimdi anladınız mı dolar neden 8.58 TL ‘den 7.24 TL’ye indirildi. Yazık ki ne yazık yine çarpıldık”

Kaynak : Milli Gazete

Benzer Haberler