Anasayfa » Taşeron » Taşeron sonrası işçilere tarihi zam: Maaşlar 5.643 TL oldu!

Taşeron sonrası işçilere tarihi zam: Maaşlar 5.643 TL oldu!

Taşeron sonrası işçilere tarihi zam: Maaşlar 5.643 TL oldu!

Taşeron sonrası işçilere tarihi zam: % 60 zamla maaşlar 5.643 TL oldu! Tarihi sözleşmeden işçilere % 60 zam çıktı! Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde işçilere yüzde 60 zam: Taşeron sonrası tarihi zam rekoru Kocaeli'nden geldi. Toplu sözleşme ile yüzde 60 zam alan şirket işçileri için en düşük maaş 5 bin TL'ye yaklaştı. İşte tarihi sözleşmenin detayları...

Tarih :
Taşeron sonrası işçilere tarihi zam: Maaşlar 5.643 TL oldu!

Taşeron sonrası tarihi zam rekoru Kocaeli'nden geldi. Toplu sözleşme ile yüzde 60 zam alan şirket işçileri için en düşük maaş 5 bin TL'ye yaklaştı. İşte tarihi sözleşmenin detayları...

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde işçilere yüzde 60 zam: En düşük maaş 4 bin 900 TL oldu. Orta gruptaki işçilerin maaşları 5 bin 385, en yüksek grupta yoğun çalışanların maaşları ise giydirilmiş ücretler ile 5 bin 643 TL oldu.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Belde A.Ş.'de çalışan 5 bin 700 işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi'nde sona gelindi. İşçilerin alacağı ücret belli oldu. Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy "En düşük ücrete yüzde 60 zam yapıldı" açıklaması yaptı. Yapılan zamlarla birlikte 1 Ocak itibariyle en düşük ücreti olan evli ve çocuklu bir işçinin giydirilmiş maaşı 4 bin 900 TL oldu.

“BURADA YAPTIĞIMIZ TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ BİR NUMARA”

Arslan, “HİZMET-İŞ Sendikası olarak, 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile belediyelerimizin kadrolu işçisi olarak görev yapan arkadaşlarımız için imzalanmış sözleşmelerin içerisinde bu toplu iş sözleşmesi bir numaradır bunu buradan ilan ediyorum. Bu aşamaya kolaylıkla gelinmedi, başkanımız Tahir Büyükakın’ın kararlılığı, Şube Başkanımızın bu konudaki anlayışı ve uzun bir müzakere sonucunda bu aşamaya gelindi. Büyükşehir Belediye Başkanımız ve ekibi ile birlikte sizler tarih yazıyorsunuz” dedi.

“KADROLU İŞÇİLERLE ARADAKİ MESAFEYİ KAPATIYORUZ”

Uzun ve yorucu süreçleri aşarak bugünlere gelindiğini hatırlatan Arslan, “Bugünlere gelirken nasıl bir serüven yaşadık, nasıl zorlukları aşarak geldiğimizi unutmayalım. 696 Sayılı KHK’nın çıkması HAK-İŞ’İN 10 yıllık mücadelesi iledir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin en büyük çalışma hayatı reformu 696 Sayılı KHK ile 1 milyona yakın taşeron işçisinin kamu işçisi olmasıdır bunun mimarı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve onun ekibidir ona buradan bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. Bugün yaptığımızı sözleşmelerle kadrolu işçilerle aradaki mesafeyi kapatarak geliyoruz. Geçiş sürecinin sonunda ilk defa serbest pazarlık masasına oturduk” diye konuştu.

YÜZDE 60 ZAM

Belde A.Ş.'de çalışan 5 bin 700 işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi'nde işçilerin maaşları belli oldu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan ve yaklaşık 2 bin 500 TL maaş alan en düşük ücretli işçilere toplamda yüzde 60 oranında zam yapıldı. 1 Ocak itibariyle evli ve çocuklu işçilerin giydirilmiş maaşları 4 bin 900 TL oldu. Orta gruptaki işçilerin maaşları 5 bin 385, en yüksek grupta yoğun çalışanların maaşları ise giydirilmiş ücretler ile 5 bin 643 TL oldu.

İmza töreni öncesi kürsüye çıkan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ise, “Sizin mutluluğunuzu hissetmek, benim için en büyük ödül. Sözleşmemiz hayırlı uğurlu olsun. Bu sözleşmenin sizin mutluluğunuzla bitmesinden daha anlamlı bir şey yok. Belediyelerin amacı vatandaşı mutlu etmektir. Çalışanı mutlu olmayan bir belediyenin vatandaşı mutlu olabilir mi? Olamaz. O yüzden önce siz mutlu olacaksınız” şeklinde konuştu.

Sendikal hareket için tarihi bir gün olduğunu belirten Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, “Hepinizin bildiği gibi Kocaeli’miz bir işçi kenti, bir emek kenti, alın terinin yoğunlaştığı bir kent. Bugün imzalayacağımız sözleşme ile alacağınız bu ücretler ananızın ak sütü gibi helal olsun. Bu sözleşme ile birlikte en düşük ücreti alan yaklaşık 2500 arkadaşımız için toplamda yüzde 60 oranında zam yapıldı.

1 Ocak 2021 tarihi itibariyle en düşük günlük ücret 157,4 TL’ye çıkarken, evli ve çocuklu bir işçimizin giydirilmiş maaşı Net 4.900 TL olacak. Bir başka örnek verirsek, bu sözleşmeden önce ki yevmiyesi 144 TL olan bir işçi kardeşlerimizin yine giydirilmiş aylık ücreti 5.300 TL olacak” şeklinde konuştu.

Toplu iş sözleşmeleri ile ilgili açıklama yapan şube başkanı İdris Ersoy, uzun bir toplu sözleşme görüşmeleri sonrası ,ülkemizde Belediye şirketleri içinde bu dönem imzalanan en iyi toplu iş sözleşmesini için anlaşmaya vardık. Bu sözleşme ile en düşük ücreti olan yaklaşık 2 bin 500 arkadaşımız toplamda yüzde 60 oranında zam almış olacak.

 

Tüm çalışanları Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na davet ediyoruz....

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler