Anasayfa » Medya Haberleri » Ücreti ödenmediği için işi yavaşlatan işçi 'işten' atılabilir mi?

Ücreti ödenmediği için işi yavaşlatan işçi 'işten' atılabilir mi?

Ücreti ödenmediği için işi yavaşlatan işçi 'işten' atılabilir mi?

Özel-MAKALE

Tarih :
Ücreti ödenmediği için işi yavaşlatan işçi 'işten' atılabilir mi?
İşverenin temel görevi çalıştırdığı personelin maaşlarını düzenli ödemektir. Ancak birçok işletme ekonomik krizi veya nakit sıkıntısını gerekçe göstererek, ücretleri zamanında ödemiyor. Bazı durumlarda iki üç aylık gecikmeler yaşanabiliyor.

Peki işverenin ücretleri iki veya üç ay ödememesi yasal mıdır?

Bir ücretin geç ödendiğinden bahsetmek için öncelikle bunu hukuki olarak kanıtlamak gerekiyor. Örneğin ücretin geç ödendiğinden bahsedebilmek için, ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde mücbir sebep olmaksızın, ücretin ödenmemesi söz konusu olacak. Mücbir sebep ise işverenin iradesi dışında gerçekleşen olaylardır.

Bu tür bir olay yaşanmadıysa işveren ücretleri geciktiremez. Özellikle işverenin 2 ay boyunca ücret ödememesi yasal değildir. Çünkü 4857 sayılı İş Kanununun 32'nci maddesinde işçiye ücretin en geç ayda bir ödeneceği ve iş sözleşmeleri veya toplu iş sözleşmeleri ile ödeme süresinin 1 haftaya kadar indirilebileceği belirtilmektedir.

Ücret alacaklarında zamanaşımı süresi var mıdır?

4857 sayılı İş Kanununun 32'nci maddesinde ücret alacaklarının 5 yıllık zamanaşımına tabi olduğu belirtilmiştir.

Ücreti ödenmeyen işçi iş görmekten kaçınabilir mi?

4857 sayılı İş Kanununun 34'üncü maddesinde ödeme gününden itibaren 20 gün içinde mücbir bir neden dışında ücreti ödenmeyen işçinin iş görmekten kaçınabileceği belirtilmektedir.

Ücreti zamanında ödenmeyen işçi faiz isteye bilir mi?

İsteyebilir. 4857 sayılı İş Kanununun 34'üncü maddesinde gününde ödenmeyen ücretlere mevduata uygulanan en yüksek faiz uygulanacağı belirtilmiştir.

Ücreti zamanında ödenmediği için iş görmekten kaçınan işçinin iş sözleşmesi feshedilir mi?

Ücreti zamanında ödenmediği için iş görmekten kaçınan işçinin bu nedenle, iş sözleşmesinin feshedilemeyeceği, işçinin yerine yeni işçi alınamayacağı ve yapılan işlerin başkasına yaptırılamayacağı 4857 sayılı İş Kanununun 34'üncü maddesinde açıkça belirtilmiştir.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler