Anasayfa » Medya Haberleri » Gayri resmi güvenlik soruşturmalarına dur denilmesi gerekiyor!

Gayri resmi güvenlik soruşturmalarına dur denilmesi gerekiyor!

Gayri resmi güvenlik soruşturmalarına dur denilmesi gerekiyor!

Tarih :
Gayri resmi güvenlik soruşturmalarına dur denilmesi gerekiyor!

Birçok kamu kurumu Devleti düşündüğünü zanneden ancak kendi egosunu tatmin ettiğinin dahi farkında olmayan işgüzar yöneticiler vasıtasıyla aday personellerin gelecekleriyle oynamaya devam ediyorlar. Ellerine aldıkları aday personel listeleri ile gayri resmi soruşturma yolunu adet haline getirdiler. Böyle olunca da işe başlatmalar ayları buluyor ve zamanında işe başlayamayar adaylar büyük mağduriyetler yaşıyorlar. İyi de o zaman resmi soruşturmanın ne anlamı var ki? Ya da gelen bilgilerin keyfiliğinin önüne nasıl geçilecek? Bir kişinin geleceği birilerinin iki dudağı arasında olursa Devlette keyfi davranma alanı oluşmuş demektir.

Bilinmelidir ki hukuki denetime tabi olmayan her davranış kontrol dışına çıkar ve keyfi alan oluşturur. Yani FETÖ okullarında bir zamanlar öğrenim görenlerden birileri eşiği atlarken ve en kritik görevlere gelebilirken, tanıdığı bildiği olmayanlar bu eşiğe takılırsa ya da kardeşi veya babası bir şekilde bu yapıyla yolu kesişenlerden birilerine bir şey olmazken garibanların yolu kesilirse bu ülkenin bu keyfilikler yüzünden çok şey kaybedeceği bilinmelidir.

Daha da önemlisi kişisel veriler A4 kağıtlarıyla birilerinin ellerinde bu kadar hoyratça kullanılırken ve haberleri dahi olmadan birçok adayın üzeri güvenlik gerekçesiyle çizilirken bu duruma birilerinin dur demesi gerekiyor. Adayın haberi dahi yokken, savunma yapma imkanı dahi yokken gayriresmi yollarda üzerinin çizilmesi adaletin terazisini kökünden sarsar. Bu nedenle uygulamda adalet ve eşitlik bir Devlette olmazsa olmaz bir kuraldır. Yapılan gayriresmi uygulamarın vebalini birilerinin üstlenmesi gerekiyor.

Unutulmamalıdır ki hukuk ve adalet herkese lazımdır. Tanıdığı bildiği olanlar sorgusuz sualsiz eşiği atlarken kimi kimsesi olmayanların üstü çizilirse bunun vebali arşı titretir. Dolayısıyla kimse devlet adına ilahlığa soyunmamalı ve insanların rızkıyla oynanmamalıdır.

Soruşturma belgelerini havada fütursuzca havada uçuşturanlar bilmelidirler ki bu işin dünyada da ukbada da hesabı sorulur. Nitekim bunun örnekleri oldukça çoktur. Bu nedenle kafaları kuma sokarak kimsenin yapılanlardan haberi olmadığı zannına kapılma gafletine düşülmemelidir. Hele hele kraldan çok kralcılık yapma hastalığının sonunun nere olduğu bilinmelidir. Bu nedenle kural dışı uygulama yapanlara birilerinin hooop demesi gerekiyor.

Sonuç olarak Devlet, birilerinin ego tatmini ve keyfi davranışlarına alet edilme yeri olmamalıdır. Aksi takdirde birilerinin keyfi davranışları sonucunda sürekli Devlet düşmanı oluşturulur. Zaman zaman sadece oluşan düşmanların rengi değişir ama düşmanlıklar baki kalır. Buna da kimsenin hakkı yoktur. Bilinmelidir ki Devleti sevme yarışı hizmetle ölçülür ve başka ölçüler de izafilikten öteye geçemez.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler