Anasayfa » Medya Haberleri » Eski TÜİK başkanından gıda fiyatlarıyla ilgili şok iddialar

Eski TÜİK başkanından gıda fiyatlarıyla ilgili şok iddialar

Eski TÜİK başkanından gıda fiyatlarıyla ilgili şok iddialar

Eski TÜİK başkanından gıda fiyatlarıyla ilgili şok iddialar T24’ten Murat Sabuncu’ya açıklamalar yapan DEVA Partisi Sektörel Politikalar Başkanı ve eski Türkiye İstatistik Kurumu Başkanı Birol Aydemir, TÜİK’in açıkladığı…

Tarih :
Eski TÜİK başkanından gıda fiyatlarıyla ilgili şok iddialar

T24’ten Murat Sabuncu’ya açıklamalar yapan DEVA Partisi Sektörel Politikalar Başkanı ve eski Türkiye İstatistik Kurumu Başkanı Birol Aydemir, TÜİK’in açıkladığı enflasyon verilerinin açıklananın çok üzerinde olduğunu belirtirken, verilerin toplandığı dönemde özel kampanyalar yaptırıldığını söyledi.

Para Analiz'de yer alan habere göre; Veriler arasında tutarsızlık olduğunu ifade eden Aydemir, “Şüphe uyandıran işlemler, uygulamalar var” diyerek verilere güvenin kalmadığını belirtti.

“Veri toplarken nasıl bir değişim yaratılabilir” sorusuna yanıt veren Aydemir, “Enflasyon verilerinde gidip de ağırlığı Şok’tan BİM’den alırsanız değişim olur. Veriyi alırken de verilerin toplanacağı zamana özel fiyatlar, kampanyalar yaptırırsanız fiyat düşer” dedi.

Aydemir, “TÜİK’in açıkladığı fiyatlardan gidin marketlerden ürün bulun. Bulabiliyor musunuz?” diye sordu.

Aydemir sözlerinin devamında TÜİK’te veri toplama günü geçtikten sonra bölge müdürlüklerine, verilerin sisteme girilmeden yeniden toplanması talimatı verildiğini hatırlattı.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler