Emekli kız çocuğuna yetim aylığı bağlanır mı?

Emekli kız çocuğuna yetim aylığı bağlanır mı?

Emekli kız çocuğuna yetim aylığı bağlanır mı?

Tarih :
Emekli kız çocuğuna yetim aylığı bağlanır mı?

SSK emekli kız çocuğuna yetim aylığı bağlamaz

Soru: Bir akrabamız için yazıyorum. Kendisi Emekli Sandığı’ndan emekli. Hem kendi maaşı var hem de eşi vefat ettiği için ondan maaş alıyor. Eşi de Emekli Sandığı’ndan emekli. Akrabamızın babası da SSK’dan emekli ve vefat etti. Bu durumda aynı zamanda babasından da maaş alabilir mi? Bir de örneğin babasının maaşı daha yüksekse eşinin maaşından feragat edip babasının maaşını alabilir mi? l Nagehan İLKBAHAR

Cevap: SSK, emekli kız çocuğuna ana veya babasından dolayı yetim aylığı bağlamaz. Akrabanız emekli olduğundan maalesef babasından dolayı SSK’dan yetim aylığı alamaz. Ancak tersi olsaydı. Yani babası Emekli Sandığı emeklisi, kendisi SSK emeklisi olsaydı, babasından da aylık alabilirdi. Çevrenizde bu durumda olup babasından aylık alanlar olabilir. Yasalar arasındaki farktan kaynaklanan bu durum sizi yanıltmasın.

PRİMİ 5400 GÜNE TAMAMLAYIP 58 YAŞI DOLDURACAKSINIZ

Soru: 1966 doğumluyum. İlk SSK giriş tarihim 15 Ocak 1989 olup 660 gün SSK’ya, 3850 gün de Bağkur’a prim ödedim. 18 ay da askerlik hizmetim var. Acaba ne zaman emekli olabilirim? l Veli Toprak DURMAZ

Cevap: Bağkur’da yaş haddinden emekli olmak için; 5400 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. Askerlik sürenizi borçlandıktan sonra 350 gün de prim ödeyerek toplam priminizi 5400 güne tamamlamanız şartıyla, 2024’te 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

ABLANIZIN HAKKI VARSA BUGÜN DE YETİM AYLIĞI ALABİLİR

Soru: Ablamın sigortalı işe giriş tarihi 1992 olup 2360 gün prim ödemesi var. 3600 günden emekli olur mu? Emekli olursa annemin şu an aldığı babamın maaşını annem ölünce ablam alabilir mi? Kesinti yapılır mı? l Cem SARAÇ

Cevap: Ablanız yaş haddinden emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabi. Ablanızın doğum tarihini bildirmemişsiniz. 1240 gün daha prim ödeyerek primini 3600 güne tamamlayacağı tarihte 58 yaşını da doldurursa emekli olabilir. Dolduramazsa 58 yaşını dolduracağı tarihte emekli olabilir. Ablanızın yetim aylığı alıp alamayacağının annenizle bir ilgisi yok.

Ablanızın yetim aylığı alma hakkı varsa bugün de alabilir. Yetim aylığı alma hakkı yoksa anneniz vefat ettikten sonra da alamaz. Ablanızın emekli olduktan sonra babasından yetim aylığı alıp almayacağı babanızın tabi olduğu sosyal güvenlik kurumuna göre değişir.

Şayet babanız Emekli Sandığı emeklisiyse ablanız emekli olduktan sonra (isterse bugün de) babasından yetim aylığı alabilir. Ancak babanız SSK veya Bağkur’lu ise yetim aylığı alamaz. Annenizin aldığı aylıktan kesinti olup olmayacağı da sosyal güvenlik kurumuna ve annenizin emekli olup olmadığına göre değişir.

GERİYE DÖNÜK BORÇLANARAK EMEKLİ OLABİLİR MİYİM?

Soru: 1966 doğumluyum. SSK girişim 1985. Doğum borçlanması yaptım, 3150 gün primim var. Kalan günlerimi geriye dönük borçlandığımda emeklilik hakkı kazanabilir miyim? l Tuğba CENGİZ

Cevap: Yasada borçlanılabilecek haller tek tek sayılmış (doğum, askerlik süresi, yurtdışı çalışma süresi vb. gibi). Bunların arasında geride prim ödenmeyen boş günler bulunmuyor. Dolayısıyla prim eksiğinizi geriye dönük borçlanarak tamamlayıp emeklilik hakkı elde edemezsiniz.

Yaş haddinden emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. 450 gün daha prim ödeyerek priminizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla, 2024’te 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarısu

Kaynak : Posta

Benzer Haberler