Anasayfa » Medya Haberleri » Ofis koltuğunun teslimat adresi çalışanın ‘evi’ oldu

Ofis koltuğunun teslimat adresi çalışanın ‘evi’ oldu

Ofis koltuğunun teslimat adresi çalışanın ‘evi’ oldu

Ofis koltuğunun teslimat adresi çalışanın ‘evi’ oldu

Tarih :
Ofis koltuğunun teslimat adresi çalışanın ‘evi’ oldu


Ofisteki sandalye ve masa; evden çalışma düzeniyle birlikte yer değiştirdi. Evde ofis sandalyesinin olmaması çalışanların en büyük şikayetlerinden biri haline gelince, bazı şirketler duruma el attı ve çalışanı için evde ofis ortamı yaratmaya başladı. Nurus’un Yönetim Kurulu Başkanı Güran Gökyay, “Geçen yıl evlere 10 bine yakın ofis koltuğu ve masası sattık. Talep artıyor” dedi.

Koronavirüsle birlikte evden çalışma düzeni, çalışanların ev tipi ofis mobilyasına olan talebini artırdı. Son dönemde yapılan birçok ‘Çalışma hayatında COVID-19’ araştırmasına göre, evden çalışmayla birlikte çalışanların evde ofis sandalyesi olmaması konusunda yoğun bir şikayet içinde oldukları tespit edildi. Evden çalışmanın zorunlu hale geldiği Almanya’da ve konunun halen tartışıldığı Avrupa ülkelerinde, birçok şirketin evdeki çalışanına ofis sandalyesi ve masası temin ettiği belirtiliyor. Türkiye’de de durum farklı değil. Ofis mobilyası sektörünün öncü firmalarından Nurus’un Yönetim Kurulu Başkanı Güran Gökyay, birçok Türk şirketinin evden çalışanına ofis koltuğu ve masası aldığını söyledi.

Geçen yıl evlere 10 bine yakın ofis koltuğu ve çalışma masası sattıklarını söyleyen Gökyay, yeni dönemi şöyle anlattı: “2020’nin son birkaç ayında ofislerden ev veya uydu ofislere ciddi bir oranda kayma yaşandı. Bu sürecin geçici ya da kalıcı olup olmadığına şirketlerin üst düzey yöneticileri ve insan kaynakları karar veremedikleri için, çalışanlarının evdeki çalışma ortamının ofiste olması gerekenle aynı sağlık standartlarına göre olması gerektiğini ortaya koydular. Özellikle ev ortamında kendilerine ofis ortamı yaratmaya başlayan çalışanlar, şirketlerinin sağlamış olduğu destek ile markamıza yöneldi. Nurus’ta ergonomik ve esnek çalışma koltuklarını tercih ederlerken, çalışma masası olarak ev ortamının ambiyansına uyacak modellerle birlikte tamamlayıcı aksesuarlarla bu dönemde kendilerine özel çalışma alanlarını yaratmayı tercih ettiler.”

Yurtdışında atağa kalktı


Türkiye’deki yüksek teknolojili Ar- Ge merkezi ve inovatif öngörüleriyle yeni talepleri ve ihtiyaçları hızlı şekilde geliştirmeyi sürdürdüklerini belirten Gökyay, “Pandemide, iç pazarda ev tipi ofis mobilyasında artış yakalarken, aynı zamanda dış pazarda projelerimizi geliştirmeye devam ettik. 2020 yılında yurtdışı satışlarımızda büyük bir artış yakalamayı sağladık. Satışların %40’nı aşan kısmı yurtdışı pazarından elde edildi. Bu yıl ise yurtdışında daha da büyüyerek oranın yüzde 50’yi aşmasını hedefliyoruz” dedi. Gökyay, 50’den fazla ülkeye ihracat yaptıkları bilgisini verdi. Yurtdışında evden çalışma modelleriyle ilgili de konuşan Gökyay şöyle devam etti: “Almanya, evden çalışmayı kalıcı hale getirecek ülkeler arasında yer alıyor. Aynı zamanda evden çalışanların iş güvenliği yani kişilerin hem ruhsal hem de fiziksel sağlıklarını korumak adına yasa tasarısı düzenleniyor. Durum bu şekilde gelişince, Almanya’da da evden çalışanlar için çalışma koltuğu ve masası talepleri artacaktır. Almanya’dan sonra zaman içinde birçok Avrupa ülkesinde bu kurallar geçerli olacaktır.”

Bu yılki ciro hedefi 300 milyon TL


Güran Gökyay, pandemi sebebiyle yaşanan aksaklıkların, tedarik süreci için kendilerini birtakım yatırımlar yapmaya yönelttiğini ve fabrikaya üretim için de çok önemli yeni makineler aldıklarını açıkladı. Gökyay, “Başlıca yaptığımız yatırımlardan olan plastik enjeksiyon, ahşap CNC kalıp, döşeme bölümü, tasarım ve sertifikasyon yatırımları ile artık dışarıya bağlı kalmadan, standartların üstünde üretim yapabilecek konuma geldik” dedi. Gökyay, “Bu yılki ciro hedefimiz 300 milyon TL” diye konuştu.


Yılın ilk çeyreğinde 300 milyon dolarlık turunçgil ihraç edildi


Türkiye, bu yılın ilk çeyreğinde yaklaşık 300 milyon dolarlık değerinde turunçgil ihraç etti. Akdeniz İhracatçı Birlikleri verilerinden yapılan derlemeye göre, 2021 yılı Ocak-Mart döneminde 563 bin 836 ton turunçgil ihraç edildi.

Turunçgildeki bu dış satımla ilk çeyrekte yüzde 2,63 artış sağlandı ve ülkeye 299 milyon 575 dolar döviz girişi oldu. Bu dönemde en fazla ihraç edilen turunçgil ürünleri sırasıyla mandarin, limon, greyfurt ve portakal oldu.

Ülke bazındaki ihracatta ise Rusya zirvede yer aldı. 117 milyon dolarlık dış satımın yapıldığı Rusya'yı 44 milyon 84 bin dolarla Irak, 22 milyon dolarla Ukrayna, 15 milyon dolarla Romanya, 14 milyon dolarla Polonya takip etti.

"Üretim alanlarımız genişliyor"


Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz, yılın ilk çeyreğindeki dış satımda, yaş meyve sebze grubunda turunçgilin yüzde 39'luk pay aldığını söyledi.

Bu dönemdeki ihracatın sevindirici olduğunu dile getiren Kaçmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Turunçgil ihracatında bir artış gözlemlemekteyiz. Geleneksel pazarların yanı sıra Uzak Doğu ülkelerine de ihracatın artması için bir dizi çalışmalarımız var. Japonya'ya ihracatımız devam ediyor. Çin'in de devreye girmesiyle bu ihracatımız daha da artacak. Çin'le görüşmelerimiz pandemi öncesi başlamıştı. Pandemi nedeniyle kesintiye uğradı. Süreci takip ediyoruz. Tarım stratejik bir sektör. Turunçgil, yaş sebze meyve sektöründe alt sektör olmaktan çıktı, artık başlı başına bir sektör haline geldi. Üretim alanlarımız genişliyor. Buna bağlı olarak ihracatımızın artmasını bekliyoruz."

Türk narenciyesinin kalitesi bakımından ihracatta sıkıntı yaşamadıklarını vurgulayan Kaçmaz, "Türkiye'de gerçekleşmesi planlanan 14. Dünya Turunçgil Kongresi gelecek seneye ertelendi. Bu kongre ülkemizde ilk defa yapılacak. Bu son derece önemli. Türkiye, dünyada üretici ve ihracatçı olarak ilk sıralarda yer alıyor. Kongre de bunun somut örneği. Kongre bölgenin, sektörün ve ülkemizin tanıtımına katkı sağlayacak." diye konuştu.


Kaynak : Dünya Gazetesi
Erdoğan'dan Yunanistan Dışişleri Bakanı açıklaması
Bu ilde bu yıl sahurda davul çalınmayacak
Mehmetçik nöbet başında iftar yaptı
Akaryakıt, tütün ve alkol ürünlerinde teminatlı dönem
İşitme Cihazı Seçimlerinde Önemli Faktörler
Aşı randevusu alanların yüzde 75-80'i geliyor'
Hafta sonu sıcaklıklar 30 dereceyi görecek, çöl tozuna dikkat!
İçişlerinden, Yeşilyurt Belediyesindeki iddialar ile ilgili açıklama
Ücretsiz izin desteğinde kapsam değişti!
Anadolu Ajansında nöbet değişimi
Resmi geziyle iltica soruşturmasında vali yardımcısı ve 2 müdür görevden alındı
Milli Gazete: TMO yağ fiyatında vatandaşla dalga geçiyor!
Sağlık Bakanlığı 16 Nisan 2021 tarihli koronavirüs verilerini açıkladı.
1 günlük evliliğin nafakaya mahkum ettiği Mustafa Duman kadınlara seslendi
Uzmanlardan önemli altın uyarısı: Rüzgar tersine dönebilir
Merkez Bankası Başkanı'ndan 128 milyar rezerv açıklaması
İki ilde bazı yerleşim yerleri karantinaya alındı
Kamudaki sigortalı hizmetler için emekli ikramiyesi ödenir mi?

Benzer Haberler