Anasayfa » Medya Haberleri » Faik Öztrak, Ağbal'ın görevden alınma nedenini açıkladı

Faik Öztrak, Ağbal'ın görevden alınma nedenini açıkladı

Faik Öztrak, Ağbal'ın görevden alınma nedenini açıkladı

Faik Öztrak, Naci Ağbal'ın görevden alınma nedenini açıkladı

Tarih :
Faik Öztrak, Ağbal'ın görevden alınma nedenini açıkladı

Naci Ağbal 128 milyar doları araştırın dediği için görevden alınmış

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Demek ki Merkez Bankası kasasından buharlaşan 128 milyar doları araştırın dediği için görevden alınmıştır, bu ortaya çıkmıştır.” dedi.

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Merkez Bankası’nın faizleri yüzde 19’da sabit tutmasını CHP Ekonomi Masası TV’ye değerlendirdi. Öztrak, “Önce şunu belirteyim, faizlerin yüzde 19’da sabit tutulması Naci beyin 2 puan faiz artırdığı için görevden alınmadığını gösterdi. Demek ki Merkez Bankası kasasından buharlaşan 128 milyar doları araştırın dediği için görevden alınmıştır, bu ortaya çıkmıştır.” dedi.

Faik Öztrak, 128 milyar dolar meselesinin son derece ciddi bir mesele olduğunu, bilinen usullerin dışında çıkış yapan bir para olduğunu ve bunun bir ‘finansal skandal’ olduğunun altını çizdi. Bunun araştırılmasını isteyen Merkez Bankası başkanının görevden alınmasının ekonomiye duyulan güvenin azalması anlamına geleceğini belirtti.

MİLLET YÜKSEK FAİZ VE KUR SARMALI ARASINDA EZİLİYOR

Öztrak faizin sabit tutulmasına rağmen Türkiye’de dünyanın en yüksek faizlerinden birisinin geçerli olduğunu söyleyerek, “Millet yüksek faiz ve kur sarmalı arasında eziliyor.” dedi.

HEM İŞSİZLİK AZALSIN DİYECEKSİNİZ HEM DE FAİZİ ARTIRACAKSINIZ

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, önümüzdeki dönemde hükümetin faizleri artırmak zorunda kalacağını ancak ekonominin bu yüksek oranları taşımasının imkansız olduğunu da belirtti. Öztrak, “Hem işsizlik azalsın diyeceksiniz hem de faizi artıracaksınız, bu olmaz.” diyerek esnafın, çiftçinin, şirketlerin oldukça sıkıştığını söyledi.

BU PARALAR KİME GİTTİ, AÇIKLAYIN DİYORUZ

Öztrak, 128 milyar dolar konusunda ise, “Merkez bankası arka kapıdan çıkıp kamu bankalarına giderek oradan da bazısı piyasa koşullarında, bazısı piyasa koşulları dışında bu paralar kimlere gitti, açıklayın diyoruz.” ifadelerini kullandı.

HİÇBİR İKTİDAR BÖYLE SATIŞ YAPMADI

“Ortada bir kamu zararı var bunun hesabın verilmesi lazım” diyen Öztrak “2019’da 30 milyar dolardan fazla satış yapıldı, ne vardı o zaman? İstanbul Seçimleri vardı. Bugüne kadar hiçbir iktidar böyle satış yapmadı.” dedi.

Kaynak : Milli Gazete

Benzer Haberler