İşitme Cihazı Seçimlerinde Önemli Faktörler

İşitme Cihazı Seçimlerinde Önemli Faktörler

Tarih :
İşitme Cihazı Seçimlerinde Önemli Faktörler

Duyma zorluğu yaşadığınızda bir işitme cihazı satın alarak bu problemin üstesinden gelebilirsiniz. Ancak seçim sırasında dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunur. "İşitme cihazı seçimi nasıl yapılır ve işitme cihazı nasıl alınır?" gibi konularda bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

İşitme Cihazlarında Hangi Özellikler Bulunur?

İşitme cihazları duyduğunuz seslerin seviyesini yükselterek daha iyi duymanızı sağlar. İşitme cihazı seçimi yapmadan önce bu cihazlarda bulunan temel özelliklere gelin, yakından bakalım:

" Neredeyse tüm işitme cihazlarında miktarı değişken olsa da gürültü azaltma özelliği vardır. Hatta bazılarında rüzgar sesini azaltma özelliği de mevcuttur.

" İşitme cihazlarına entegre edilen yön mikrofonları, çevrenizden gelen seslerin azaltılmasıyla karşınızdaki sesi daha iyi algılamanızı sağlar.

" İşitme cihazları pille çalışır. Bu pilleri periyodik olarak değiştirme ihtiyacını ortadan kaldırmak için şarj edilebilir pille çalışan işitme cihazlarını tercih edebilirsiniz.

" Telekoil, çevrenizden gelen sesleri azaltır ve işitme cihazıyla uyumlu telefondan sesleri alır. Telefon bobinleri ayrıca konuşan birisini daha iyi duymanıza imkan sağlar.

" İşitme cihazları; pek çok akıllı cihaz, CD çalar, PC ya da televizyon ile Bluetooth sayesinde bağlantı kurabilir.

" Bazı işitme cihazlarının kontrolü manuel değildir ve bir uzaktan kumanda yardımı ile yapılabilir. Böylece işitme cihazına dokunmadan bazı ayarları kolayca yapabilirsiniz.

" İşitme cihazları, henüz tasarım aşamasındayken kullanıcının dinleme ihtiyaçları ve farklı ortamlar için programlanmış birkaç ayarı depolayarak çok yönlü çalışma özelliği sunar.

" İki adet işitme cihazı kullanan bir birey için cihazlar senkronize çalışacak şekilde programlanabilir. Böylece bir kulaktaki işitme cihazında yapılan ses seviyesi ve program değişikliği gibi ayarlamalar, diğer kulaktaki cihaz için de yapılmış olur. Bu sayede çok daha kolay bir kontrol sağlanır.

İşitme Cihazı Nasıl Seçilir?

İşitme cihazı seçimi yaparken cihazın ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığına ve uygun garanti süresi olup olmadığına dikkat etmelisiniz. İhtiyaçlarınıza uygun bir işitme cihazı seçerken şunlara özen göstermelisiniz:

İşitme Testi Yaptırın

İşitme problemi yaşıyorsanız bir doktora ya da odyoloğa başvurun. Odyolog, işitme duyunuza ait seviyeyi kontrol ederek size en uygun işitme cihazını seçmenize yardımcı olabilir. Eğer her iki kulağınızda da işitme problemi mevcutsa iki adet işitme cihazı almanız daha doğru bir çözüm yoludur.

Uzun Ömürlü Bir Cihaz Seçin

Satın aldığınız işitme cihazının gücünün artırılabilmesi gerekir. Böylece işitme kaybınız artsa bile cihazı kullanmaya devam edebilirsiniz. Ayrıca, işitme cihazınızın yaklaşık beş yıl boyunca kullanılabilir olup olmadığını mutlaka araştırmalısınız.

Garanti Kapsamını Mutlaka İnceleyin

İşitme cihazının belirli bir süre için malzeme ve servis garantisi sunduğundan emin olmalısınız.

Yanıltıcı Reklamlara Karşı Dikkatli Olun

İşitme cihazları normal işitme özelliğini tam olarak geri getiremediği gibi arka plan gürültüsünü de ortadan kaldıramaz. Aksini iddia eden reklamlara ve satıcılara karşı dikkatli olmalısınız.

Siz de tercihlerinize en uygun işitme cihazını nasıl seçeceğinizi merak ediyorsanız sorularınıza Siser ile yanıt bulabilir, ihtiyacınıza en uygun işitme cihazını bizimle seçebilirsiniz.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler