Anasayfa » Yaşlı ve Özürlüler » Yeni atanan bakanın engellilere ait çözmesi gereken sorunlar

Yeni atanan bakanın engellilere ait çözmesi gereken sorunlar

Yeni atanan bakanın engellilere ait çözmesi gereken sorunlar

Tarih :
Yeni atanan bakanın engellilere ait çözmesi gereken sorunlar

Milli Gazete yazarı İsrafil Bayrakçı, bugünkü köşesinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına yeni atanan Derya Yanık'a engellilerin sorunlarını anlattı. Bayrakçı yazısında aşağıdaki sorunları sıraladı:

Sayın Bakan’ı bekleyen yığınla çözülmesi gereken problemler, sorunlar, engellilerin aşması gereken engeller var. Bu sorunların tamamını sadece bir köşede yazmamız mümkün değil. Ama olabildiği kadarını dikkatlerinize sunuyoruz;

- Engellilerin sosyal hayata katılması ve üretken toplum olabilmesi için engelli hakları sözleşmesinin uygulanabilir hale getirilmesi.

- Evde bakım hizmeti verenlerin sosyal güvenceye kavuşturulması ve kriterlerin engelliler lehine değiştirilmesi.

- 2022 sayılı yasada öngörülen kriterlerin yeniden günün şartlarına göre düzenlenmesi.

- Engelli raporlarında kamu kurumları arasındaki farklı raporlamalardan dolayı doğan mağduriyetlerin giderilmesi.

- Ortez-protez başta olmak üzere engelli vatandaşlarımızın kullanımına muhtaç olduğu araç gereçlerin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanan kısmının yetersizliği mağduriyetlere sebebiyet vermektedir. Bu sorunun bir an evvel çözülmesi.

- Atanan engelli memurların çeşitli sebeplerden ötürü atamalarının iptali ve atanamayan engellilerin mağduriyetlerinin giderilmesi.

- İstihdamda kalıcı çözüm olabilmesi için devlette açık olan kontenjanların behemehal doldurulması ve mevcut kotanın artırılması ve uygulanması.

- EKPSS’nin (Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı) yeniden düzenlenerek engelli grupları arasındaki farklılığı giderecek düzenlemenin yapılması.

- Engellilerin eğitim ve öğretim ile alakalı problemleri ve rehabilitasyon merkezlerinin daha verimli hale getirilmesi.

Bunlar ve bunlara benzer daha birçok problemlerle karşı karşıyasınız Sayın Bakan.

Umarız ki, samimiyet ve gayretle çalışarak engelli camiasının kanayan yarasına merhem olursunuz. Yani sizden evvelkiler hep baktılar. İnşallah siz bakan değil, gören olursunuz.

Şunu da söyleyelim ki, engellilere kaliteli hizmetin gidebilmesi için Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün imkânlarının çoğaltılması, yetkilerinin arttırılmasıyla mümkündür.

Ayrıca taşra teşkilatlarının kurulması ve engelliler ayrı bir genel müdürlük, yaşlılar ise ayrıca bir genel müdürlük olarak da düşünülebilir. Bunun da süreç içerisinde değerlendirilerek dikkate alınmasında fayda mülahaza ediyoruz.

Kaynak : Milli Gazete

Benzer Haberler