Anasayfa » Medya Haberleri » 7 Mayıs'ta başlıyor: Marketlerde bu ürünlerin satışı yasak!

7 Mayıs'ta başlıyor: Marketlerde bu ürünlerin satışı yasak!

7 Mayıs'ta başlıyor: Marketlerde bu ürünlerin satışı yasak!

7 Mayıs'ta başlıyor: Marketlerde bu ürünlere yasak geldi

Tarih :
7 Mayıs'ta başlıyor: Marketlerde bu ürünlerin satışı yasak!

İçişleri'nden marketlerle ilgili son dakika genelgesi... Artık bu ürünler satılamayacak.. Yasaklar 7 Mayıs'ta başlıyor..

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine, 'market tedbirleri' konulu genelge gönderdi. Genelgede, vatandaşların zorunlu ihtiyaçları dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyeceğinin altı çizildi. Yasaklar 7 Mayıs'ta başlıyor, işte ayrıntılar...

MARKETLERDE HANGİ ÜRÜNLER SATILABİLECEK?

Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla ilgili Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan tedbirler şu şekilde sıralandı:

-Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

---*ELEKTRONİK EŞYA, OYUNCAK, KIRTASİYE, GİYİM VE AKSESUAR,

---*EV TEKSTİLİ, OTO AKSESUAR, BAHÇE MALZEMELERİ,

---*HIRDAVAT, ZÜCACİYE VB. ÜRÜNLERİN SATIŞINA İZİN VERİLMEYECEK

-7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.

-Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27'nci ve 72'nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

- Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler