Anasayfa » Soru Cevap » Yedek subay öğrencilik süresini borçlanmak emeklilik yaşını etkiler mi?

Yedek subay öğrencilik süresini borçlanmak emeklilik yaşını etkiler mi?

Yedek subay öğrencilik süresini borçlanmak emeklilik yaşını etkiler mi?

Tarih :
Yedek subay öğrencilik süresini borçlanmak emeklilik yaşını etkiler mi?
Soru
1995'te 56 gün SSK, 1996'da 270 gün SSK, 20.11.1996'da asteğmen öğrenci olarak askere gittim.20.03.1998 de asteğmen olarak terhis oldum. 1998-2000 yılları arasında 790 gün SSK hizmetim var.11.07.2000 tarihinde Emekli Sandığı (kamu) hizmeti başladı ve devam ediyor. 1973 doğumluyum.

Cevap
4 aylık asteğmen öğrencilik süresini borçlanırsam ne zaman emekli olabilirim?


2008 yılı Ekim ayından önce memurluk hizmeti olanlar 5434 e tabi olurlar.

5434 e tabi olanların emeklilik yaşının bulunmasında Madde 39 ve Geçici Madde 205 hükümleri esas alınır.


8 Eylül 1999 öncesi hiçbir çalışması olmayıp bu tarih ve sonrasında memurluğa başlayanlar için Madde 39 hükmü uygulanır ve erkek memurlar 60 yaş + 25 hizmet yılına tabi olurlar.

8 Eylül 1999 öncesi çalışmaları olup da emeklilik yaşının hesap edildiği 23/05/2002 tarihine kadar olan hizmet süresi de en az 3 yıl olan erkek memurlar kademeli yaş gruplarına girerler ve 25 hizmet yılını da tamamladıklarında emekli olabilirler.

Yedek subaylık hizmeti memur hizmeti gibi işlem görür ve borçlanmaya gerek kalınmaz. Ancak, yedek subaylık öğrencilik süresinin hizmet kabul edilmesi için SGK ya borçlanma yapılması gerekir.

Yedek subaylıktan kazanılan yıpranma payı hizmete eklenir, emeklilik yaş hesabının tespitinde uygulanır.

Açıklamalarımız bağlamında:

Yedek subaylık öğrencilik süresi hariç mevcut durumunuza göre:

23/05/2002 tarihinden önce geçen 1 yıl yedek subaylık, 3 ay yıpranma payınız, 3 yıl 1 ay 6 gün SSK. hizmetiniz toplamı 4 yıl 4 ay 6 gün olur. Bu hizmetinize göre de emeklilik yaşınız 57 yaş olur, 1973 + 57 = 2030 yılı olur bu yıldan ay ve gün olarak 3 ay yıpranma payınız indirildiğinde emeklilik için yaş tarihiniz ay gün ve yıl olur.

4 ay Yedek subaylık öğrencilik süresini borçlanma halinde durumunuz;


Diğer hizmetlerle birlikte 4 aylık yedek subaylık öğrencilik sürenizi borçlanmanız halinde emeklilik yaş tarihi olarak herhangi bir değişiklik getirmez. Aynı gün, ay ve yıl emeklilik yaş tarihiniz olur.

Borçlanma süreniz ise sadece emeklilik hizmet sürenizin artmasını sağlar.

Sonuç bağlamında;

Bazı hallerde 1 gün dahi emeklilik yaşını etkileyebilir, bu da kişinin 23/05/2002 öncesi toplam hizmet süresine bağlı bir durum olmaktadır.

Bu nedenle, bu tür borçlanmaların yapılmadan önce mutlaka SGK dan emeklilik yaşını daha erkene almaya yarayıp yaramadığının da öğrenilmesini tavsiye edebiliriz.

Ancak, hizmet yılını daha erken tamamlamak isteyenler için ise durum değişmez, borçlanma yaptıklarında emeklilik hizmet sürelerini borçlanma yapılan süre kadar daha erken tamamlamaları sağlanır.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler