Anasayfa » Sigortalı » SGK'dan ilginç bir uygulama

SGK'dan ilginç bir uygulama

SGK'dan ilginç bir uygulama

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sigortasız çalıştırılan minibüs, dolmuş, taksi ve servis sürücülerini tespit için ilginç bir yola başvurdu.

Tarih :
SGK'dan ilginç bir uygulama
Kurum, Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan şehir içi ulaşım yaptığı plakasında belli olan araç sürücülerine kesilen cezaları istedi. Bu yöntemle, sigortalı olmayan sürücüler belirlenecek, ayrıca tescili olmayan araçlar kayıt altına alınacak.

SGK İl Müdürü Muhammed Gerçek, "Sigortasız olduğunu resmi olarak belgelediğimiz her araç sahibine her şoför için 4 bin lira ceza keseceğiz. Bunun iptali söz konusu değil." diyerek uyardı. SGK ilk aşamada, her gün sabah erken saatlerden akşam geç vakitlere kadar direksiyon başındaki dolmuş şoförlerini mercek altına aldı. Büyük bölümünün sigortasız çalıştırıldığı belirlendi. Adana'da 18 dolmuş kooperatifindeki bin 84 dolmuştan yalnızca 105'inin Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) kaydı olduğu ortaya çıktı. SGK, tescil yaptırmamış dolmuşçuları ve sigortasız işçileri tespit için plakadaki "D" harfinden hareketle trafik cezası kesilen sürücülerin isim listesini Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan istedi.

SGK İl Müdürü Muhammed Gerçek, şehir içinde dolmuş, taksi ve servislerde çalışan şoförlerin büyük bölümünün sigortasız çalıştırıldığını belirterek, "İki yıldan bu yana dolmuş esnafıyla görüşüyoruz. Ancak kimse çalıştırdığı şoförü sigortalı yapmıyor, kendisi de kuruma tescil yaptırmıyor. Son çare olarak Gelir İdaresi Başkanlığı'na yazı yazıp dolmuşlara kesilen trafik cezalarını istedik. Buradan isim tespiti yaparak her bir sürücü için 4 bin lirayı bulan ceza keseceğiz. Bu cezaların iptali de söz konusu değil." diye konuştu. Gerçek, insanın gençliğinde sigortanın ne anlama geldiğinin farkında olmadığını, ancak ilerki yaşlarda güçten düşünce devletin kendisine sahip çıkmasını beklediğini söyledi. Kimsenin cebinden para çıkmasını istemeyeceğini dile getiren Gerçek, ancak devletin daha iyi hizmet sunması için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini anlattı.

SGK İl Müdürü Muhammed Gerçek, şehir merkezinde sigortasız çalışan şoförler üzerine 2 yıldan bu yana inceleme yaptıklarını anlattı. Araç sahipleri ve dolmuş kooperatifleri ile görüştüklerini ve tescil ve çalıştırdıkları şoförlerin sigorta kaydı yaptırmalarını istediklerini dile getiren Gerçek, "Ancak uzun süreden bu yana yaptığımız çalışmalarda gördük ki kimse tescile ve sigorta yaptırmaya yanaşmıyor. Kayıt yaptırmazsanız bunun yükü ağır olur dedik, ancak yaptığımız çalışmaların ardından 105 kişi daha kayıt oldu. Şehirde 1084 dolmuş çalışırken bunlardan yalnızca 105'inin tescili var. 952 dolmuşun tescili yok. İlk etapta dolmuşları, daha sonra ise minibüsler, servisler ve taksileri sorgulayacağız." diye konuştu.

KAYIT OLMAYAN CEZASINI ÇEKER

Gerçek, 6 aylık çalışmayla şehir merkezindeki dolmuşların plakalarını tek tek tespit ettiklerini bildirdi. Bu plakalarda yer alan "D" harfiyle Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan plakalara kesilen trafik cezalarını öğreneceklerini, ardından ise sigortasız ve kayıtsız olan araçlara cezai işlem uygulayacaklarını anlattı. Gerçek şöyle devam etti: "Bakacağız falanca kişi bir trafik cezası yemiş, o anda kaydında sigorta var mı yok mu, yoksa tescil yapacağız. Her bir cezanın maliyeti 4 bin lirayı buluyor. Trafik cezalarından sigortasızlığı belirlediğimiz için tescilsiz olanların hukuki anlamda itiraz süreçleri de yok. Adana'da 4 bin dolayında dolmuş, minibüs, taksi ve servis var. Tespit etmemiz halinde sigortasız ve tescilsiz olmanın bedeli 16 milyon lirayı bulacak. Bu cezaları vermeden dolmuş esnafını uyardık, ancak kimse bizi dikkate almadı. Bundan başka çaremiz yok. Sigortasız çalıştırılan insanların yükü bizim sırtımızda."

SİGORTASINI BAŞLATIP YEŞİL KARTLARI İPTAL EDECEĞİZ

Gerçek, şoförlere yönelik "sigorta" çalışması ile en az 5 -6 bin dolayında yeşil kartın da iptalinin gündeme geleceğini belirtti. Gerçek şöyle devam etti: "Şoför sigortasız çalışınca, kaymakamlıklara başvurup yeşil kart alıyor. Bu da devlete büyük bir yük getiriyor. İncelemelerin ardından sigorta ile kayıt altına alınan işçilerin Yeşil kartlarını iptal edeceğiz, bu da aileleriyle birlikte 5- 6 bin dolayında bir sayı demektir."

Sigortasız şoförleri tespit etmenin onların haklarını güvence altına almak anlamına geldiğine dikkat çeken Gerçek, "İnsanlar sigortasız çalışıyorsa, ölümü halinde ailesi ne olacak. Geçenlerde biri geldi, (Müdür bey benim ağabeyim vefat etti. 5 -6 çocuğu var. Askerlik borçlanması 898 günü buldu. 2 gün eksik ne yapabiliriz) diye sordu. Maalesef bir şey yapamayız, maaş bağlayamıyoruz, halbuki iki günü daha olsa çocukları maddi sıkıntı içinde yaşamayacak. Bu işin maddi yönü var da, manevi yönü de var. Sigortalı işçi çalıştırmak kimseye eziyet değildir."

Kaynak : Cihan Haber Ajansı

Benzer Haberler