Emekli maaşı yanlış olan ne yapmalı?

Emekli maaşı yanlış olan ne yapmalı?

Emekli maaşı yanlış hesaplanan ne yapmalı?

Tarih :
Emekli maaşı yanlış olan ne yapmalı?

Askerlik süreniz şartları değiştirmeye yetersiz

Soru: 1 Ocak 1971 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 1 Kasım 1995. 5960 gün prim ödedim. 1991’de 15 ay askerlik yaptım. Ne zaman emekli olabilirim? Askerlik borçlanması emekliliğimi öne çeker mi? k Şenol KERVANKIRAN

Cevap: Borçlanmanın emekliliğinizi öne çekmesi için en az 520 gün askerlik süresi lazım. Maalesef 15 ay olan askerliğinizi borçlansanız bile emekli olma şartlarınız değişmez. 5750 günden fazla priminiz olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 55 yaşı dolduracağınız 1 Ocak 2026 tarihinde emekli olabilirsiniz.

AYLIK HESABINIZDA YANLIŞLIK OLUP OLMADIĞINI SGK’YA SORABİLİRSİNİZ

SORU: Mart 2006‘da emekli oldum. Bu tarih itibarıyla 1.140 TL emekli maaşı bağlandı. Benimle beraber emekli olan arkadaşlarıma daha yüksek maaş bağlandı. Ben az maaş aldığımı düşünüyorum. Bir hesaplar mısınız, alacağım var mı? Varsa ne yapmalıyım? k Kazım KILIÇ

CEVAP: Emekli aylığını tüm çalışma hayatı boyunca üstünden prim hesaplanan kazanç tutarı ile prim ödeme gün sayıları belirliyor. Tabii prim ödenen dönemler de çok önemli. Çünkü 2000’den önce, 1 Ocak 2000 ile 1 Ekim 2008 arası ve 1 Ekim 2008’den emekli olunan tarihe kadar ödenen primler emekli aylığını farklı ağırlıkta etkiliyor. Bu nedenle her sigortalının emekli aylığı farklıdır.

Bu veriler olmadan emekli aylığı hesaplanması da mümkün değil. Şayet emekli aylığı hesabınızdan şüpheniz varsa, bulunduğunuz yerdeki Sosyal Güvenlik Kurumu il veya merkez müdürlüğüne yazılı olarak başvurarak emekli aylığı hesabınızda yanlışlık olup olmadığını sorduğunuzda, gerekli inceleme yapılır ve sonucu tarafınıza bildirilir.

PANDEMİ NEDENİYLE ÇALIŞILMAYAN SÜRELER BORÇLANILABİLİR Mİ?

Soru: 1 Ocak 1960 doğumlu babam askerden önce 1980’de SSK’lı olarak işe başlamış ve 700 gün primi var. 2000-2010 yılları arası çiftçilikle uğraştı. 2018 yılında çıkan yapılandırma kanunu ile ihya yöntemini kullanarak 2800 gün Bağkur primi kazandı. Böylece SSK ve Bağkur toplam olmak üzere toplam 3500 gün primi oldu. Aralık 2017’de işe başladı ve halen aktif çalışıyor. 980 gün SSK prim ödemesi oluştu. Pandemi döneminde eğlence merkezleri kapatıldığı için eksik ödemesi var.

1) Babam SSK’dan 3600 günle mi yoksa 4500 günle mi emekli olmalı?

2) SSK’dan 3600 gün ile emekli olabilmesi için son 3.5 yıl SSK’ya prim ödemesi gerçekleştirmek üzere, virüs nedeniyle çalışamadığı 6 ayı veya 18 ay askerliğini borçlanabilir mi?

3) Askerlik borçlanması yararına mı olacaktır? 4) Babam hangi yolu izleyip en kısa sürede nasıl emekli olabilir? k Mehmet SAKIZLI

Cevap:

1) Babanız SSK’da yaş haddinden emekli olmak için 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabi. Ancak bu şartlarla emekli olabilmesi için Bağkur’dan sonra SSK’ya 1260 gün (3.5 yıl) prim ödemesi lazım.

2) Kısa çalışma döneminde çalışılmayan süreler borçlanılamıyor. Askerliğini borçlanabilir. Ancak askerlik borçlanması son 3.5 yılda ödenen prime dahil olmaz. Askerlik yaptığı tarihe gider.

3) Onun da babanıza faydası olmaz.

4) Babanızın SSK’ya 980 gün prim ödemesi varsa, sigortalı çalışıp SSK’ya 280 gün daha prim ödeyerek Bağkur’dan sonra SSK’ya ödediği primi 1260 güne tamamlayacağı tarihte SSK’dan emekli olabilir.

SSK’DAN EMEKLİ OLDUĞUMDA YETİM AYLIĞIM KESİLECEK Mİ?

SORU: Dulum. Babamdan dolayı Emekli Sandığı’ndan yetim aylığı alıyorum. SSK’dan emeklilik için prim günümü tamamladım, yaşım dolunca SSK’dan emekli olacağım. SSK’dan emekli aylığım bağlanınca Emekli Sandığı’ndan aldığım yetim aylığım kesilir mi? k AYSEL

CEVAP: Babanızdan dolayı Emekli Sandığı’ndan almakta olduğunuz yetim aylığınız; memur olmadığınız veya evlenmediğiniz sürece kesilmez. Dolayısıyla SSK’dan emekli olunca Emekli Sandığı’ndan aldığınız yetim aylığınız kesilmeyecek. Hem kendi emekli aylığınızı hem de babanızdan yetim aylığını birlikte alabileceksiniz.

Ekrem Sarısu

Kaynak : Posta

Benzer Haberler