Umre ziyaretlerine aşı şartı getirildi

Umre ziyaretlerine aşı şartı getirildi

Umre ziyaretlerine aşı şartı getirildi Hac mevsiminin ardından başlayacak olan Umre ziyaretleri için Kovid-19 aşısı olma şartı getirildiği bildirildi.

Tarih :
Umre ziyaretlerine aşı şartı getirildi

Suudi Arabistan Hac Bakanı Yardımcısı Hişam Said, ülkesindeki bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, yurtdışından Umre ziyaretlerinin 10 Ağustos (Muharrem ayının başı) itibariyle başlayacağını söyledi.

Said, umre mevsiminin başladığını ve Kovid-19'la mücadeleye uygun prosedürlerin uygulanacağını, ülke dışından gelecek olan umre ziyaretçilerine Kovid-19 aşısı olma şartı getirildiğini duyurdu.

Mekke'deki Mescid-i Haram ve Medine'deki Mescid-i Nebevi'yi ziyaretlerde bu şartın daha önce, geçen Ramazan ayında getirildiğini hatırlatan Said, alınacak aşıların Suudi Arabistan makamları tarafından kullanımına onay verilmiş aşılardan olması gerektiğine dikkat çekti.

Said, Umre için günlük 20 bin kişinin kabul edileceği bilgisini verdi.

Kovid-19 salgını nedeniyle geçen yıl olduğu gibi bu yıl da hac ibadeti, sadece Suudi Arabistan'da yaşayanlarla sınırlı tutulmuş, yurt dışından hacı adayı kabul edilmemişti.

Suudi Arabistan makamları, geçen yıl mart ayı başlarında Kovid-19 yüzünden umre ziyaretlerini askıya almış, 7 ay aradan sonra 4 Ekim 2020'de ülkede yaşayanlar için umre ziyaretlerini yeniden başlatmıştı.

Bu tarihten bir ay sonra da ülke dışından umre ve ibadet amacıyla gelenlerin kabul edilmeye başlandığı ülkede yurt dışından gelen ilk umre kafilesi, 3 günlük karantinadan sonra 4 Kasım 2020'de Kabe'de tavaf yapmıştı.

Kaynak : Anadolu Ajansı
‘Burası’ çok değişti!
Marmara'da sıcaklıkların 4 ila 8 derece azalması bekleniyor
8 ilimize sağanak yağış uyarısı! Sıcaklıklar düşüyor
6 parti, parlamenter sistem için ikinci kez masaya oturdu
Sedat Peker’e ‘Erkam Yıldırım’ davası
Yüz yüze eğitimde not uyarısı! Belirleyici değil
Beşiktaş, son dakikada yıkıldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan New York'ta peş peşe kritik temaslar

Benzer Haberler