Anasayfa » Medya Haberleri » Belediyelerde kadrolu istihdam uygulanmalı!

Belediyelerde kadrolu istihdam uygulanmalı!

Belediyelerde kadrolu istihdam uygulanmalı!

Belediyelerde kadrolu istihdam uygulanmalı! Yerel Yönetim Hizmet Kolu çalışanları da toplu sözleşme taleplerini sundu.

Tarih :
Belediyelerde kadrolu istihdam uygulanmalı!

Yerel Yönetim Hizmet Kolu çalışanları da toplu sözleşme taleplerini sundu.

Toplu sözleşme sürecinde yetkili sendika olan BEM-BİR-SEN tarafından hazırlanan teklif paketinde öne çıkan talepler; kadrolu istihdam ile itfaiye ve zabıta personelinin mali ve sosyal haklarının düzeltilmesi oldu.

Bem-Bir-Sen, hükümet ile memur arasında gerçekleşecek 6’ncı Dönem Toplu Sözleşme sürecine sayılı günler kala Yerel Yönetim Hizmet Kolu’nun taleplerini kamuoyu ile paylaştı. 50’den fazla talepte yerel yönetim çalışanlarının mali ve sosyal haklar açısında yaşadıkları sorunlara çözüm teklifleri getirildi. BEM-BİR-Sen, “Bu Toplu Sözleşme dönemi için hazırlamış olduğumuz talepler yerel yönetim çalışanlarının idari, mali, hukuki, sosyal ve özlük haklarının belirlenmesinde ve uygulanmasında, mevzuattan kaynaklanan olumsuzlukları işaret ettiği gibi, ülkemizin sağlıklı bir çalışma barışına kavuşmasına katkı sunmayı da hedeflemektedir” açıklamasında bulundu.

İTFAİYE VE ZABITA PERSONELİNİN SORUNLARI ÇÖZÜLMELİ
İtfaiye ve zabıta personelinin sorunlarına yönelik taleplerin ön planda olduğu teklif paketinde şu talepler yer aldı: “Tazminatlar artırılmalı. Yan ödeme kapsamındaki zamlar artırılmalı. Günlük görev süresi esas alınarak yiyecek yardımından yararlandırılmalı. Fiili hizmet süresi zammına ilişkin düzenleme yapılmalıdır. İtfaiye ve zabıta personeli şehitlik ve gazilik haklarına sahip olmalıdır. İtfaiye görevleri sırasında ölen veya malul hale gelen itfaiye personeli için orman personeli gibi nakdi tazminat ödenmelidir.”

SÖZLEŞMELİ PERSONEL UYGULAMASI SON BULSUN
Teklif paketinde öne çıkan bir diğer önemli talep ise kadrolu istihdam talebi oldu. Yerel yönetim sözleşmeli istihdama son verilmesi ve tüm çalışanların kadrolarına ulaşması da talep edilen sendika, “Sözleşmeli personel kadroya geçirilmelidir. Sanat tarihçisi kadrolarında düzenleme yapılmalıdır. Biyolog kadrolarında düzenleme yapılmalıdır. İtfaiye şoförü olarak çalışanların kadro sorunu çözümlenmelidir” taleplerinde bulundu.

Ahmet Sesli

Kaynak : Milli Gazete

Benzer Haberler