Anasayfa » Medya Haberleri » Otomobil fiyatları TBMM gündeminde

Otomobil fiyatları TBMM gündeminde

Otomobil fiyatları TBMM gündeminde

Otomobil fiyatları TBMM gündeminde Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, ekonomik kriz ve döviz kurunda her gün yaşanan dalgalanmayla beraber otomobil sektöründe yaşanan krizi TBMM’ye taşıdı.

Tarih :
Otomobil fiyatları TBMM gündeminde

Saadet Partisi Konya Milletvekili ve Gençlik Kolları Genel Başkanı Abdulkadir Karaduman, ekonomik krizle birlikte otomotiv sektöründe yaşanan krizi Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) taşıdı. Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Karaduman, son zamanlarda döviz kurundaki dalgalanma ve aşırı artışın teknoloji ürünlerinde ve özellikle otomotiv sektöründe çeşitli suiistimalleri beraberinde getirdiğini dile getirdi.

SİPARİŞLER İPTAL EDİLİYOR

Döviz kurunun artmasından dolayı otomobil bulunmadığı ve otomobil stokçuluğu konusunda ortaya çıkan sorunlara değinen Karaduman, “Otomotiv distribütörlerinin ithal edilen araçları parklarda tuttuğu, topluca galerilere sattığı, bu yolla ciddi kârlar edildiği, bayilerden topluca araç satın alan galerilerin yüzde 200’lere varan fahiş fiyatlarla vatandaşa sıfır araç sattığı, bayilerin stoklarında araç olmasına rağmen ‘elimizde araç yok’ demek suretiyle vatandaşı zarara uğrattığı da yine iddialar arasında yer almaktadır. Aralarında çok bilinen markaların da bulunduğu bazı firmaların döviz kurunu sebep göstererek daha önce verilen siparişleri iptal ederek, ürünlerin fiyatlarını artırdığı da medyadan takip edilmektedir” ifadelerini kullandı.

TESPİT EDİLEN USULSÜZLÜKLER NELER?

Karaduman, Ticaret Bakanı Muş’a şu soruları yöneltti: “Döviz kuru artışına karşılık yerli üreticiyi ve vatandaşı korumaya yönelik tedbirleriniz nelerdir? Otomotiv distribütörleri, bayiler ve galerilere yönelik iddialara karşın bir soruşturma yürütülmüş müdür? Tespit edilen usulsüzlükler nelerdir? Herhangi bir yaptırım uygulanmış mıdır? Döviz kuru sebep gösterilerek yapıldığı iddia edilen sipariş iptalleri kapsamında ilgili firmalara yönelik bir soruşturma yürütülmüş müdür? Tespit edilen usulsüzlükler nelerdir? Herhangi bir yaptırım uygulanmış mıdır?”

Muhammed Vefa

Kaynak : Milli Gazete

Benzer Haberler