Anasayfa » Medya Haberleri » Beyaz Saray, Kennedy suikastına ilişkin belgeleri yayımlayacak

Beyaz Saray, Kennedy suikastına ilişkin belgeleri yayımlayacak

Beyaz Saray, Kennedy suikastına ilişkin belgeleri yayımlayacak

Eski ABD Başkanı John F. Kennedy'nin suikastına ilişkin gerçekleri gün yüzüne çıkıyor. Beyaz saray suikaste ilişkin belgeleri 15 Aralık'ta yayımlayacağını açıkladı

Tarih :
Beyaz Saray, Kennedy suikastına ilişkin belgeleri yayımlayacak
Eski ABD Başkanı John F. Kennedy’nin suikastına ilişkin gizli belgeler açığa çıkıyor.

Kennedy’nin ölümü hala gizemini korurken Beyaz Saray'dan ilginç bir hamle geldi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada suikast ile ilgili gizli belgelerin bir kısmının 15 Aralık’ta yayımlanacağını, kalan belgelerin ise 1 yıl içinde yayına hazır hale getirileceğini duyurdu.

Söz konusu belgelerin redaksiyonlarının tamamlanması için 15 Aralık'a kadar bekleneceği belirtildi.

Açıklamada, 15 Aralık’a kadar redaksiyonu tamamlanmamış belgeler için de Ulusal Arşivler ve Kayıtlar İdaresi’ne (NARA) 1 yıl daha süre tanınacağı kaydedildi.

belgelerin redaksiyonlarının tamamlanmamasındaki gecikmenin yeni tip korona virüs (Covid-19) salgını nedeniyleyaşandığı belirtildi.

Kennedy suikastı ile ilgili NARA’nın koleksiyonundaki belgelerin yüzde 90’ını oluşturan 250 bin belgenin halka açık durumda olduğunun da altı çizildi.

Kennedy’nin 54 yıl önce 22 Kasım 1963'te Texas eyaletinin Dallas kentinde öldürülmesiyle ilgili çok sayıda komplo teorileri üretilmiş 1992 yılında çıkartılan Kennedy suikastı kayıtları yasası gereği, çoğunluğu FBI, CIA, İç Güvenlik Bakanlığı’na ait 35 bin belgenin 25 yıl içerisinde kamuoyuna açıklanması planlanmıştı.

Planlanan süre 26 Ekim 2017’de dolmuştu.

NARA, 1992 tarihli JFK yasası gereği suikaste ilişkin çok sayıda gizli olmayan belgeyi yayınlamış, eski Başkan Donald Trump ise 2017’de binlerce gizli belgenin açıklanmasına onay vermişti.

Bazı belgeler ise ulusal güvenlik gerekçesiyle gizli tutulmuştu.

Kaynak : Milli Gazete

Benzer Haberler