Anasayfa » İşçi » Çalışan fazla mesaiye kalmaya zorlanabilir mi?

Çalışan fazla mesaiye kalmaya zorlanabilir mi?

Çalışan fazla mesaiye kalmaya zorlanabilir mi?

4857 Sayılı İş Kanununu 41/7. maddesine göre fazla saatlerde çalışmak için işçinin onayının alınması gerekir. İşçi onayı alınmadan fazla çalışmaya zorlanamaz.

Tarih :
Çalışan fazla mesaiye kalmaya zorlanabilir mi?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca hazırlan yönetmeliğin, 9. maddesinde "Fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma yaptırmak için işçinin yazılı onayının alınması gerekir. Zorunlu nedenlerle veya olağanüstü durumlarda yapılan fazla çalışma için bu onay aranmaz.Fazla çalışma ihtiyacı olan işverence bu onay her yıl başında işçilerden yazılı olarak alınır ve işçi özlük dosyasında saklanır' şeklinde düzenleme yapılmıştır.

Madde hükmünden de anlaşılacağı üzere, işçinin yazılı izni olmadan fazla mesai yaptırılamaz Eğer çalışanın bu yönde bir izni yoksa fazla çalışmaya gelmeyen işçi için bu durum fesih nedeni yapılamaz.

Bununla birlikte, çalışanın daha önce kısmen fazla mesai yapması dahi bunu iş şartı haline getirmez.

Öte yandan Yargıtay'ın da bu yönde bir çok kararı bulunmaktadır. Yüksek Mahkeme de çeşitli kararlarında bu konuya açıklık getirmeye çalışmış ve işçinin rızası olmadan fazla mesaiye getirelemeyeceği yönünde hüküm kurmuştur.

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler