Anasayfa » Medya Haberleri » Doğum sonrası yarım çalışma

Doğum sonrası yarım çalışma

Doğum sonrası yarım çalışma

Tarih :
Doğum sonrası yarım çalışma
İş Kanunu kapsamında kullanılan doğum sonrası analık hali izninin bitiminden itibaren çocuğunun bakımı ve yetiştirilmesi amacıyla ve çocuğun hayatta olması kaydıyla kadın işçi ile üç yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen kadın veya erkek işçilere belirli koşullar altında 60 ila 360 gün arasında haftalık çalışma süresinin yarısı kadar verilen ücretsiz izindir.

Çalışan anneleri desteklemek ve bir yandan işlerinden kopmadan çalışmaya devam etmelerini, öbür yandan da çocuklarına daha fazla zaman ayırmalarını sağlamak üzere 6663 sayılı Kanunla iki önemli düzenleme yapılmıştı.

Birinci düzenleme tüm kadın çalışanlar için haftalık çalışma süresinin yarısı kadar verilen ücretsiz izin (yarım çalışma) hakkının verilmesidir.

İkinci düzenleme ise haftalık çalışma süresinin yarısı kadar verilen ücretsiz izin süresinde gerekli şartları taşıyanlara İşsizlik Fonundan yarım çalışılan sürelerde yarım çalışma ödeneği verilmesidir. Analık hali izninin bitiminden itibaren haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin verilmiş olan kişilerin aranan şartları sağlamaları halinde çalışmadıkları süre için yarım çalışma ödeneği verilmektedir

Yazının devamı için tıklayınız

 

Kaynak : Star Gazetesi
Öğrenciler için okul bahçesine kamyonlarla kar döküldü
20 Ocak 2022'den önemli gündem başlıkları
Telefonunu düşüren gencin buz gibi göle daldığı anlar kamerada
İran, Türkiye'ye gaz arzını 10 gün süreyle durdurdu
Osmanlı padişahlarının tablosu yarın açık artırmayla satışa çıkıyor
Numan Kurtulmuş'tan EYT açıklaması
O ilde hayat durma noktasına geldi, onlarca köy yolu kapandı
EGM'den kış lastiği uyarısı

Benzer Haberler