Anasayfa » Medya Haberleri » Nureddin Nebati'nin neden tercih edildiği ortaya çıktı

Nureddin Nebati'nin neden tercih edildiği ortaya çıktı

Nureddin Nebati'nin neden tercih edildiği ortaya çıktı

AK Parti kulislerinde Lütfi Elvan'ın Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifa etmesinin nedeni 'uyumsuzluk' olarak gösteriliyor. Yerine atanan Nureddin Nebati için "Yeni politikayla uyumlu çalışır" deniyor.

Tarih :
Nureddin Nebati'nin neden tercih edildiği ortaya çıktı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın enflasyonla mücadele için 'düşük faiz, ihracata dayalı büyüme ve istihdam' odaklı olarak açıkladığı yeni ekonomi politikasını uygulama kararı, ekonomi yönetiminde de değişimi beraberinde getirdi. Lütfi Elvan, Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifa ederken, yerine yardımcısı Nureddin Nebati atandı.

BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın haberine göre AK Parti kulislerinde, hafta başında yapılan MYK toplantısında 'yeni ekonomi politikasından kesinlikle taviz vermeyeceklerini' belirterek kabine değişikliğinin işaretini verdiği belirtilen Erdoğan'ın, Nureddin Nebati tercihindeki en önemli etken olarak ise 'yeni ekonomi politikasına uyumlu bakan' yaklaşımı gösteriliyor.

AK Parti kulislerinden yansıyan bilgilere göre, Berat Albayrak'ın istifasının ardından, Hazine ve Maliye Bakanlığı'na getirilen Lütfi Elvan, kendisinden 3 gün önce Merkez Bankası Başkanlığı'na atanan ve Mart ayında görevden alınan Naci Ağbal gibi, faiz indirimine karşı çıktığı için istifa etmek zorunda kaldı.

'GÖREV DEĞİŞİMİ PİYASALAR TARAFINDAN SATIN ALINDI'


Erdoğan'ın iki hafta önceki grup toplantısında yaptığı "Faizi savunanla yol yürümem" sözlerini alkışlamaması ile gündem olan Elvan'ın istifası AK Parti'de sürpriz olarak görülmüyor, hatta parti kulislerinde, "görev değişimi, piyasalar tarafından satın alındığı için dövizde de ciddi bir dalgalanma yaratmadı" yorumu yapılıyor.

Nureddin Nebati'nin 25 Kasım'da, Twitter hesabından yeni ekonomi politikasına destek veren açıklamalarına da dikkat çekilerek, "Maliye Bakanlığı ile ilgili bakan yerine bakan yardımcısı açıklama yapıyorsa ve parti yöneticileri de bunu paylaşıyorsa, oradan değişim işareti verilmiştir" görüşü dile getiriliyor.

Kaynak : BBC Türkçe

Benzer Haberler