Anasayfa » GSS » GSS primleri 2022 yılında ne kadar olacak?

GSS primleri 2022 yılında ne kadar olacak?

GSS primleri 2022 yılında ne kadar olacak?

Milyonlarca kişinin ödediği GSS primleri 2022 yılı Ocak ayından itibaren zamlanacak. İşte GSS Primlerine yapılacak zam oranı.

Tarih :
GSS primleri 2022 yılında ne kadar olacak?
Asgari ücret milyonlarca GSS’linin ödeyeceği tutarı arttıracak
*Genel sağlık sigortası kapsamında olanların ödeyecekleri GSS primleri de asgari ücrete göre belirlendiğinden asgari ücret artışı, ödenecek GSS primlerini de arttırmaktadır. Bu ödeme ise milyonlarca GSS’linin ödeyeceği prim yükünü arttırmaktadır. Yeni asgari ücrete göre GSS’li olanlar; 5.004 x % 3 = 150,12 TL ödeyecektir. Daha önce bu tutar 3.577,5 x % 3 = 107,32 TL idi.

GSS PRİMLERİ NEDİR?

Genel sağlık sigortası; kişilerin öncelikle sağlıklarının korunmasını, sağlık riskleri ile karşılaşmaları halinde ise oluşan harcamaların finansmanını sağlayan sigortayı, ifade etmektedir. Türkiye’de ikamet eden herkes genel sağlık sigortası kapsamındadır. Sigortalı çalışan, kendi nam ve hesabına çalışan, devlet memuru olan, isteğe bağlı sigortalı olan, Kurumdan aylık ve gelir alan, 65 yaş aylığı alan, şeref aylığı alan, stajyer avukatlar, işsizlik ve kısa çalışma ödeneği alan herkes genel sağlık sigortası kapsamındadır.

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler