Anasayfa » Medya Haberleri » Memura sınav, işçiye kura mı? Kamuda bitmeyen tartışma...

Memura sınav, işçiye kura mı? Kamuda bitmeyen tartışma...

Memura sınav, işçiye kura mı? Kamuda bitmeyen tartışma...

Memura sınav işçiye kura! Memura sınav işçiye kura! Kamuda işe alımlarda yönetmelik değişikliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Kamuda personel stratejisi eksikliği bu yıl da geçici hükümlerle devam ediyor.

Tarih :
Memura sınav, işçiye kura mı? Kamuda bitmeyen tartışma...

Memura sınav işçiye kura! Kamuda işe alımlarda yönetmelik değişikliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Sınavsız işçi alımları tartışması 2022'de yine devam edecek gibi duruyor.

Kamuda memur olabilmek için KPSS sınavı ve kurumların açtıkları özel sınavlarla memur olunabilmektedir. Özel Kalem müdürülüğü yaptırılıp sonradan yasadaki hükümden faydalanıp çok sınırlı sayıda da olsa sınavsız memur olma durumlarıda kamuoyunda bir çok haberde yer almıştır.

KAMUDA İŞÇİ OLMAK İÇİN SINAV ŞARTLARI KALDIRILIYOR

Kamuda taşerondan kadroya geçiş sonrası işçi alımları yönetmeliğinde belirli sürelerde değişiklikler yapılıyor ve Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giriyor. Bugün yine kritik bir değişiklik yapıldı ve Sağlık Bakanlığında istihdam edilmek üzere temizlik hizmetleri, güvenlik ve koruma hizmetleri, bakım ve onarım hizmetleri ile diğer hizmetler için alınacak işçiler, sınava tabi tutulmaksızın doğrudan noter kurasıyla belirlenebilecekler. İsterse kamu sınav da yapabilecek. Fakat alımların bir çoğunda sınav mecburiyeti kaldırıldığı için işçi alımlarında kura yöntemi daha da çok kullanılmaya başlandı.

BENZERLERİ GEÇEN YIL DA YAPILMIŞTI

Kamuda işçi alımları için benzer geçici maddeler geçen yıllarda da yapılmıştı. İlgili yönetmeliğin geçici maddeleri benzer bir çok yönetmelik değişikliği ile dolu.

Bugün yapılan değişiklik ile Sağlık Bakanlığına alınacak işçiler için 2022 yılı içerisinde doğrudan kura yöntemi ile alım yapılabilecek.

DSİ'YE İŞÇİ ALIMIDA KURA İLE YAPILABİLİYOR

Yine yönetmelikte 2/6/2021 tarihinde yapılan değişiklik ile 2021 ve 2022 yılları içerisinde Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünde istihdam edilmek üzere alınacak işçiler için sınav mecburiyeti kaldırılmış ve sınava tabi tutulmaksızın doğrudan noter kurasıyla alınabilecekleri madde eklenmişti.

TARIM BAKANLIĞI

Tarım ve Orman Bakanlığına alınacak işçiler için ise geçtiğimiz iki yıl boyunca (2020 ve 2021)sınav şartı kaldırılmıştı. Bu yıl için henüz yeni bir hüküm eklenmedi.

KAMUDA İŞÇİ ALIMLARI NASIL OLMALI?

Ahmet Ünlü kamuda işçi alım usullerini tartıştığı yazısında "Kamuya sınavsız işçi alımına neşter atılma zamanı geldi" başlığı ile konuyu detaylı olarak incelemiş ve 'kamu kurumlarına sınavsız personel alımının vicdanları kanattığını' ifade etmişti.

Ahmet Ünlü yine 'Kamuda personel stratejisi; Sınavsız ve ilansız personel alımının sebepleri' başlıklı yazısında şu ifadeleri kullanmıştı;

"Uygulama birliğini sağlamakla görevli Devlet Personel Başkanlığı kaldırıldıktan sonra ise durum iyice karışık bir hal almaya başlamıştır. Yani hakemlik yapacak kamu kurumu sıkıntısı görülmeye başlanmış, hangi kurumun hangi konularda sorumlu olduğu karmaşık bir hal almaya başlamıştır. Halbuki bu alanda yapılacak bir personel strateji çalışmasıyla norm ve standart birliğini sağlayacak kuruma ihtiyaç olduğu görülmektedir.

Strateji yokluğu işleri çıkmaza götürüyor

Bazen uygulamada o kadar çelişkili durumlarla karşılaşılmaktadır ki akla ziyan durumlar ortaya çıkmaktadır. Bir dönem kamu, güvenlik işlerini özelleştirmekte diğer yandan ise bazı kurumlar kadrolu güvenlik elamanı almaya çalışmakta iken şimdi politika tam tersine dönerek bu işler için işçi alımı yapılmaktadır. Yani ülkeler için çok kısa denilecek sürelerde çok ciddi politika sapmaları yaşanmaktadır. Halbuki bir otoritenin bu işe el atması ve kalıcı çözümler için norm ve standart birliği sağlaması gerekmektedir.

Yine engelli hizmetli alımı tam bir faciadır ve kimsenin bunu izah etmesi mümkün değildir. Görme engelli bir personelin bu hizmeti nasıl yapacağı veya bu personele hizmetin nasıl yaptırılacağının iyi hesap edilmesi gerekmektedir. Engel grupları dikkate alınmadan yapılan yerleştirmenin nasıl bir sonuç doğuracağının birileri tarafından hesap edilmediği anlaşılmaktadır. İstihdamla kamu yararı ve hizmet kalitesi nasıl eşleşecek doğrusu merak ediyoruz. Kervan yolda düzülür mantığı ise 21. yüzyılda revaç görmeyen bir yöntemdir.

Ya işçi alımında yaşananları nasıl izah edeceğiz? KPSS sınavını bir kenara atarak kur’a ile seçilenleri sözlü sınavla işçi yapmanın hangi istihdam stratejisine dayandığını nasıl izah edeceğiz? Bu yöntemin kaliteyi ve liyakati yerle bir edeceğini, nihayetinde de kamu hizmeti kalitesinin ciddi yaralar alacağını bilmek için donanım sahibi olmaya gerek olmadığını söylemeye gerek yoktur diye düşünüyorum.

İşte bu anlattıklarımızın altında yatan temel sebep ise personel alanında yapılma gereği dahi duyulmayan personel istihdam stratejisi yokluğudur. Bu durum o kadar acıdır ki şu ana kadar böyle bir çalışmanın yapılmaması dahi tam bir faciadır. Personel strateji oluşturma yerine ayrılan personel sayısının oranlarına göre kamuya personel almaya kalkışırsanız ortaya anormal manzaralar çıkması kaçınılmazdır.

Sonuç ya da netice-i kelam

Kamu kesiminin; alınacak personelin sayısı, niteliği, hangi kuruma nasıl bir dağıtım yapılacağı, alınan personelin eğitimi, çalıştırma şartları, sınavların çerçevesi gibi birçok konuda maalesef bir stratejisi olmadığı için ilgili kurumların inisiyatifine bırakılmıştır.

Bu konularda bilimsel çalışmalarınız yoksa işlerin el yordamıyla yapılmasından başka çareniz yok demektir. Uygulamalar da bakandan bakana, bürokrattan bürokrata ya da belediye başkanından belediye başkanına değişecek demektir. El yordamıyla yapılan işlerin de nasıl bir sonuç doğuracağını ilgililerin takdirine bırakıyorum.

Amacımız vatandaş memnuniyeti ise bunun yolu, iyi eğitilmiş personel profilinden ve ciddi kriterlere göre personel seçiminden geçmektedir. Öncelikle uygulamanın içerisinde olanlarla akademisyenlerin hazırlayacakları personel stratejisi bu işin ilk adımıdır. Özel sektör uygulamalarının araştırılması yapılmadan hazırlanacak personel stratejisi ise bir ayağı aksak bir düzenleme olacaktır. Çünkü, özel sektör personel uygulamaları, kamuya ciddi bir yol göstericilik sağlayacaktır.

Hazırlanacak strateji akabinde ise yıllar önce hazırlanmış ve hala yürürlükte olan mevzuatın bir an önce değiştirilmesidir. Zaten esaslı bir strateji hazırlığından sonra mevcut mevzuatın ne kadar yetersiz olduğu görülecektir. Ümidimiz bu anlattıklarımızı dikkate alan birilerinin çıkmasıdır. Sonuç olarak, siz istediğiniz kadar çözüm önerisi üretin, önerileriniz sahiplenilmediği sürece hiçbir anlamı yoktur. İyi de kamu personel istihdam stratejisini hangi kurum hazırlamalı derseniz, orasına ben karışmam, ona da ilgililer karar versin derim."

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler