Anasayfa » Medya Haberleri » Maliye Bakanı açıkladı: Enflasyon Ocak'ta pik yapar

Maliye Bakanı açıkladı: Enflasyon Ocak'ta pik yapar

Maliye Bakanı açıkladı: Enflasyon Ocak'ta pik yapar

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati: Enflasyon ocakta pik yapar Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, enflasyonun ocakta pik yaptığını belirterek "Ben seçime tek haneli enflasyonla gideceğim 2023 Haziran ayında" dedi.

Tarih :
Maliye Bakanı açıkladı: Enflasyon Ocak'ta pik yapar

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Enflasyon ocakta pik yapar ama Haziran 2023'te tek hane olur" açıklamasında bulundu.

"ENFLASYON OCAKTA PİK YAPAR"

Bloomberg'e açıklamalarda bulunan Nebati, enflasyonun ocak ayında pik noktaya ulaşmasını, buna karşın dünyadaki gelişmeler, gıda ve enerji fiyatlarındaki gerilemeyle birlikte mayıs ayından itibaren düşüş yaşanacağını, kasım ve aralık ayı enflasyonlarının bazdan çıkmasıyla sene sonunda da anlamlı bir düşüşün meydana geleceği görüşünü dile getirdi. Nebati, “Ben seçime tek haneli enflasyonla gideceğim 2023 Haziran ayında" dedi.

"ARALIK AYININ KAMBURUNU TAŞIYORUZ"
Yıllık enflasyonun kurdaki yükseliş, ücret artışları, yeniden değerleme oranı kapsamında yapılan artışlar gibi etkenlerle ocak ayında pik noktasına ulaşmasını öngördüğünü anlatan Nebati, bu noktada kurun stabil hale gelmesinin ise bir avantaj olduğunu söyledi.

Nebati, "Biz şu anda aralık ayının kamburunu taşıyoruz. Yazın gerek gıda fiyatlarındaki gevşeme, ki şu an dünyada bir enflasyon da var, bu ikisinin etkisinin azaldığı bir döneme giriyoruz. Enerji ihtiyacımızın azalması, gıda fiyatlarındaki normalleşmeler bizim artık yeni bir patikaya girdiğimizi gösteren en önemli aylar olacak" dedi.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler