Anasayfa » Medya Haberleri » ABD- Rusya krizinde diploması sınavı: Lavrov ve Blinken görüşecek

ABD- Rusya krizinde diploması sınavı: Lavrov ve Blinken görüşecek

ABD- Rusya krizinde diploması sınavı: Lavrov ve Blinken görüşecek

ABD- Rusya krizinde diploması sınavı: Lavrov ve Blinken görüşecek Moskova’nın Ukrayna baskıları sürerken diplomasi kapıları aralandı. ABD ve Rusya dışişleri bakanları cuma günü İsviçre'nin Cenevre kentinde yüz yüze görüşme kararı aldı.

Tarih :
ABD- Rusya krizinde diploması sınavı: Lavrov ve Blinken görüşecek

Ukrayna krizi Rusya ile ABD ve NATO’yu bir kez daha karşı karşıya getirdi. Dün Rusya’nın Ukrayna’ya her an saldırabileceğini açıklayan Beyaz saray, bugün U dönüşü yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Bakan Blinken’in cuma güne Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’la görüşeceğini duyurdu.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken, çarşamba günü Kiev'e ve ardından perşembe günü de Berlin'e uçacak. Böylece ABD baş diplomatı, Rusya ile görüşmeden önce Ukrayna hükümetinin ve Avrupalı müttefiklerinin fikrini almış olacak.

Basına konuşan üst düzey bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, "Blinken ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un görüşme kararı belki de diplomasinin ölmediğini gösteriyor" dedi.

Geçen hafta peş peşe yapılan Batı-Rusya temaslarının sonuçsuz kalmasının ardından üst düzey bir Rus diplomat, "Diplomasi çıkmaz sokakta olabilir" demişti.

Rusya, bu hafta Belarus'la bir askeri tatbikat yapacağını açıkladı ve Ukrayna'nın kuzey komşusuna 30 bin asker ve balistik füze dahil askeri ekipman yollamaya başlamıştı.

Kiev ve Batı ülkeleri, Rusya'nın sınırda yaklaşık 100 bin asker topladığını ve Ukrayna'yı işgale hazırlandığını iddia ediyor.

Rusya, bu iddiaları reddederek ABD ve NATO’dan Ukrayna’yı NATO’ya almamalarını ve Doğu Avrupa’daki Amerikan’ın füze sistemlerini geri çekmesi için yazılı yanıt beklediğini açıklamıştı.

Geçen haftaki başarısız görüşmelerden sonra Rusya, Küba ve Venezuela’ya Hava Savunma Sistemlerini ve kıtalararası nükleer başlık taşıyabilen füze yerleştireceğini açıklamıştı.

Kaynak : Milli Gazete

Benzer Haberler