Anasayfa » Medya Haberleri » Memur-Sen'den sözleşmeli personel çıkışı! Zamana yayılmasın...

Memur-Sen'den sözleşmeli personel çıkışı! Zamana yayılmasın...

Memur-Sen'den sözleşmeli personel çıkışı! Zamana yayılmasın...

Tarih :
Memur-Sen'den sözleşmeli personel çıkışı! Zamana yayılmasın...

Elazığ İl Temsilciliğinin düzenlediği il divan toplantısında konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesinin “İstihdamın çeşitlendiği, kadrolu-süreli sözleşmeli-süresiz sözleşmeli-5393’lü,İHS’li gibi çeşitliliğin 39 ayrı mevzuata dönüştüğü istihdam alanı çalışma barışı açısından alarm veriyor. Bu alan toparlanmak ve çalışanın iç huzuru ve iş huzuru temin edilmek zorunda” diye konuştu.

Yalçın sözlerini şu şekilde sürdürdü; Toplantıda konuşan Yalçın, ek gösterge ve sözleşmeliler konusunun çalışma hayatı için iki önemli başlık olduğunu belirterek “Toplu Sözleşmede aldığımız karar gereği 2022 yılı iki önemli konunun enine boyuna çalışılacak ve sonuca ulaştırılacak. Sözleşmelilere kadro ısrarımızda gerçekler de gerekçeler de haklılığımızı ortaya koyuyor. İstihdamın çeşitlendiği, kadrolu-süreli sözleşmeli-süresiz sözleşmeli-5393’lü,İHS’li gibi çeşitliliğin 39 ayrı mevzuata dönüştüğü istihdam alanı çalışma barışı açısından alarm veriyor. Bu alan toparlanmak ve çalışanın iç huzuru ve iş huzuru temin edilmek zorunda” ifadelerini kullandı.

Sözleşmeli istihdamın istisnai bir uygulama olarak başladığını ancak gelinen noktada bir norm haline geldiğinin altını çizen Yalçın, “Aynı camide kadrolu-süreli sözleşmeli-süresiz sözleşmeli-fahri olmak üzere farklı haklara sahip din görevlisi var. Hastanede aynı serviste yine kadrolu-süreli sözleşmeli-süresiz sözleşmeli-vekil olmak üzere farklı hemşire istihdamı var. Bu tablo ne yönetilebilir ne de sürdürülebilir bir tablodur. Bunun değişmesi için yıllardır mücadele ediyoruz. Toplu sözleşmelerde bunu masaya götürdüğümüzde ‘bu konu bu masanın konusu değil, kapsam dışı’ deniliyordu. Pes edip bu konuyu ısrarla gündeme getirmeseydik şu an da kimse bu işi çözmeye çalışmıyor olurdu. Israrla, kararlılıkla her toplu sözleşmede masaya götürdük. KPDK toplantılarında gündeme getirdik. Sonuçta toplu sözleşmenin gündemine alındı ve bugün konuyla ilgili komisyon çalışmasının yürütüldüğü bir mesele haline geldi” diye konuştu.

31 Mart 2019’da gerçekleştirilen yerel seçimler sonrasında başta CHP ve HDP belediyeleri olmak üzere el değiştiren belediyelerde sözleşmeli personellerin işten çıkarıldığını hatırlatan Yalçın, “Belediye’de 5393’e tabi sözleşmeli var. Yerel yönetimde başkan değişti mi sözleşmeli memur ipin ucunda. İki satır yazıyla ‘Görülen lüzum üzerine işinize son verilmiştir’ denip ekmeği alınıp kapının önüne konuluyor. İşine geri dönmesini sağladığımız arkadaşlarımız var, dava süreci devam edenler var. İşini kaybettiği için canına kıyan arkadaşlarımız var maalesef. Bu sorunun çözülmesi için elimizden ne geliyorsa yapacağız” şeklinde konuştu.

yalcinelazig3Sözleşmelilere ilişkin çalışmanın bir an önce başlatılması gerektiğini belirten Yalçın, Çalışma Bakanlığı’na çağrıda bulunarak “Toplu sözleşmemizde aldığımız hüküm gereği bu konuyu çalışıp tamamlayacak ve yasal düzenleme için siyasi iradeye sunacağız bakanlıkla sosyal taraf olarak. Zamana yayılmadan zamanında adım atılsın diye ısrarımız var. Bakanlık çalışmanın başlayacağı tarihi bir an önce duyurmalı” dedi.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler