Anasayfa » Medya Haberleri » Çalışanların öğle tatili kaç saat olmalıdır?

Çalışanların öğle tatili kaç saat olmalıdır?

Çalışanların öğle tatili kaç saat olmalıdır?

Tarih :
Çalışanların öğle tatili kaç saat olmalıdır?
Ara dinlenme veya çalışanlar arasındaki adı ile 'öğle tatili' kaç saat olmalıdır. Çalışma hayatında işçi ile işveren zaman zaman ara dinlenme süresi konusunda karşı karşıya gelebilmektedir. Bir çok iş yerinde öğle tatili olarak adlandırılan ara dinlenme kısmı 1 saat olarak belirlenmiştir. Peki mevzuatta ara dinlenme süresi kaç saat olarak belirlenmiştir? 1 saatlik sürenin arttırılması mümkün müdür?

Çalışanların ara dinlenmeleri de, diğer izinler gibi iş mevzuatında güvence altına alınmıştır. Mevzuatta çalışanların izinleri, günlük, haftalık ve yıllık olarak üçe ayrılmıştır. Ara dinlenmeler günlük izinlerin kapsamına girer. Ve bu ara dinlenme süresi de çalışma süresine göre belirlenir. 4 saat ve daha kısa süre işlerde 15 dakika, 7.5 saate kadar olan işlerde yarım saat, 7.5 saatten fazla süren işlerde ise 1 saat ara dinlenme hakkı verilir.

Örneğin günde 7.5 saat çalışan işçinin ara dinlenmesi ne kadar olmalıdır? Kanuna göre 7.5 saat çalışan bir işçinin ara dinlenme süresi yarım saat olmalıdır. Ancak bir çok yerde bu süre 1 saat olarak kullandırılır. Çünkü 7.5 saat çalışan işçiye yarım saatin üzerinde ara dinlenme izni kullandırılması işverenin insiyatifindedir.

Günde 9 saat veya 10 saat çalışan işçiler 1 saatin üzerinde ara dinlenmesi yapabilir mi? Ara dinlenme süresi 7.5 saatin üzerindeki çalışmalar için 1 saat ve üzeri olarak öngörülmüştür. Bu tür durumlarda ara dinlenme süresi en az 1 saat olmalıdır. 1 saatin üzerindeki ara dinlenmelerde ise insiyatif işverendedir.
Ara dinlenme mutlak bir haktır. Ara dinlenme süresini kullanmayıp yerine çalışmak veya ücretini istemek mümkün değildir. Ara dinlemeler birleştirilerek haftalık veya yıllık kullanılması söz konusu olamaz. Adı üstünde ara dinlemelerin günlük olarak kullanılması esastır.

Fazla mesai hesaplanırken ara dinlenme hesaba katılır mı?

Fazla mesai hesaplanırken ara dinlemeler hesaba katılmamaktadır. Çalışanların ara dinlenmesi çalışma süresinden sayılmaz. Örneğin, 08-00-20-00 saatleri arasında çalışan bir işçi günde 1.5 saat ara dinlenme izni kullanıyorsa, bu işçinin günlük çalışma süresi 12 saat değil 10.5 saattir. Ve fazla mesai ve diğer alacak hesaplamaları da bu süreye göre yapılır.

Kaynak : SGK Rehberi