Bakan Soylu açıkladı: Tüm Türkiye'yi ilgilendiriyor..

Bakan Soylu açıkladı: Tüm Türkiye'yi ilgilendiriyor..

İçişleri Bakanı Soylu mobese sisteminin yeniden düzenleneceğini bildirdi. Soylu: "Öyle kameralar gördük ki otellere dönmüş, insanların gece giyinmesini, soyunmasını takip ediyor" dedi.

Tarih :
Bakan Soylu açıkladı: Tüm Türkiye'yi ilgilendiriyor..

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, MOBESE ve güvenlik kameralarına yeni düzenleme geleceğini açıkladı. Bakan Süleyman Soylu, "Özel işyerleri, konut, site gibi yerlerdeki kamuya açık alanları gören kameralara yönelik bir standart geliyor." ifadelerini kullandı.
Son dakika haberi: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bakanlığı olarak Kişisel Verileri Koruma Kurulu, Yüksek Yargı ve Adalet Bakanlığı ile çalışma yaparak MOBESE ve güvenlik kameralarıyla ilgili yönetmelik hazırladık" açıklamasını yaptı.

Bakan Soylu'nun açıklamaları şu şekilde:

MOBESE VE GÜVENLİK KAMERALARINA DÜZENLEME

İçişleri Bakanlığı olarak Kişisel Verileri Koruma Kurulu, Yüksek Yargı ve Adalet Bakanlığı ile çalışma yaparak MOBESE ve güvenlik kameralarıyla ilgili yönetmelik hazırladık. Özel işyerleri, konut, site gibi yerlerdeki kamuya açık alanları gören kameralara yönelik bir standart geliyor. Öyle kameralar gördük ki otellere dönmüş, insanların gece giyinmesini, soyunmasını takip ediyor.

YENİ BİR SİSTEM KURUYORUZ

Kamu kurum ve kuruluşlarını takip eden kameralar var. Şimdi standart getirilecek, yeni yönetmelik hazırladık. Türkiye'de özel hayatı koruyan, yerel yönetimlerin sorumluluklarını ortaya koyan, evlerde kişisel kameraların nasıl kullanacağı ölçülerini de getirerek, hayatın olağan akışı içerisinde nasıl olması gerektiğini ortaya koyan, çok detaylı bir yönetmelik çıkarıyoruz. Yeni bir sistem kuruyoruz, kurul getiriyoruz. Valiyi bu kurulun başına getiriyoruz. Kurallar belli, hukuka uygun, özel hayata azami özen gösterilecek.

 

Kaynak : Sabah

Benzer Haberler