Anasayfa » Sigortalı » Evlatlık alınan sigortalı 'anne' ve 'babasını' baktırabilir mi?

Evlatlık alınan sigortalı 'anne' ve 'babasını' baktırabilir mi?

Evlatlık alınan sigortalı 'anne' ve 'babasını' baktırabilir mi?

Evlatlık alınan sigortalı, anne veya babasını sağlık sigortasından yararlandırabilir mi? Veya sağlık kuruluşlarında baktırabilir mi?

Tarih :
Evlatlık alınan sigortalı 'anne' ve 'babasını' baktırabilir mi?

Evlatlık alınan sigortalı evlatlık alan kimselere bakabilir mi?

Öz olmadığı için bakamaz.

Anne ve babasının sigortalı olması halinde çocuk kimden yararlanır?

Tercih hakkı bulunmaktadır.

SAĞLIK HİZMETLERİNDEN KİMLER ÜCRETSİZ YARARLANABİLİR?

Sağlık hizmetlerinden sigortalı bireyler ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler ücretsiz olarak yararlanabilirler. Ancak bunun da bazı kriterleri vardır.

Sigortalıların ve bakmakla yükümlü olduğu anne, baba, eş ya da çocukların sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilmeleri için;

-Sağlık kuruluşuna başvurduğu tarihten önceki son bir yıl içinde en az 30 gün sigortasının bulunması,

-4/B Bağ-Kur kapsamındaki sigortalıların da 60 günden fazla prim borcunun bulunmaması veya yapılandırılmış olması ve borçlarını düzenli olarak ödüyor olması,
gerekmektedir.

KİMLER KOŞULSUZ YARARLANABİLİRLER?

Sağlık güvencesi sisteminde bazı istisnalar getirilmiştir. Bu istisnalara göre, bazı kişiler sağlık güvencesinden koşulsuz olarak yararlanırlar. Bu kesimlerin başında çocuklar gelir. 18 yaşın altındaki çocuklar koşulsuz olarak sağlık güvencesinden yararlanırlar. İkinci olarak trafik kazası sonucu tedavi hizmeti alan vatandaşlar koşulsuz olarak sağlık hizmetinden yararlanabilirler. Bu kesimlerin dışında, başkasının bakımına muhtaç olan kişiler, iş kazası ve meslek hastalığı durumlarında, adli vakalarda da koşulsuz olarak sağlık hizmetlerinden yararlanılması söz konusudur.

SAĞLIK GÜVENCESİNDE ÇOCUKLARIN DURUMU

Çocukların sağlık güvencesi 18 yaşına kadar ücretsiz olarak devam eder. Lisede okuyan çocuklar ise 20 yaşına kadar anne veya babasının sağlık güvencesinden yararlanabilir. Üniversitede okuyan çocuklar ise okudukları sürece 25 yaşı tamamladıkları süreye kadar anne ya da babasının sağlık güvencesinden faydalanabilir.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler