Anasayfa » Medya Haberleri » Fed üyesinden dolar faizi tahmini

Fed üyesinden dolar faizi tahmini

Fed üyesinden dolar faizi tahmini

ABD Merkez Bankası (Fed) Chicago Başkanı Charles Evans, ABD'de faizlerin yıl sonunda yüzde 4,25-4,50 aralığında olacağını tahmin ettiğini söyledi.

Tarih :
Fed üyesinden dolar faizi tahmini
ABD Merkez Bankası (Fed) Chicago Başkanı Charles Evans, faiz beklentisinde artışa giderek Fed’in yıl sonuna kadar en az 100 baz puan daha faiz artışına gitmesi gerekeceği tahmininde bulundu.

Evans’ın bu yorumu bankanın aşırı yüksek enflasyonla mücadele etmek için adımlarını sertleştireceği şeklinde yorumlandı.

Evans, Fed’in enflasyonu yüzde 2 seviyesinin altına düşürmek için attığı adımların ekonomik büyüme ve istihdam piyasalarını etkilemesine rağmen işsizlik rakamlarının ''resesyonvari'' seviyelerde olacağını düşünmediğini söyledi.

Londra’da bir zirvede konuşan Evans ''Görüşlerim medyan değerlendirmeler ile hemen hemen aynı seviyede'' dedi.

Fed’in bir sonraki faiz kararı, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı sonrasında 2 Kasım'da açıklanacak. Yılın son faiz kararının açıklanacağı tarih ise 14 Aralık olacak.

GEÇEN HAFTA 75 BAZ PUANLIK ARTIŞ GELMİŞTİ

Fed’in 19 yetkilisinin tahminlerinin medyan tahmini Fed’in geçen hafta faizleri 75 baz puan artırarak yüzde 3,00-3,25 aralığına yükselttiği politika faizinin yıl sonunda yüzde 4,4 seviyesine yükseleceği ve önümüzdeki yıl da yüzde 4,6 seviyesini göreceği şeklinde.

Bu ayın başında Evans faizlerin yüzde 4 seviyesinde zirve yapacağını savunuyordu.

CME Group tarafından derlenen Fed vadeli kontratlarına göre yatırımcılar şu anda Fed’in 1-2 Kasım’da gerçekleştireceği politika toplantısında 75 baz puan faiz artışına gitmesini yüzde 70 oranla fiyatlıyorlar.


KAYNAK: REUTERS

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler