Kira artışlarında yasaya uyan yok!

Kira artışlarında yasaya uyan yok!

Konut kiralarındaki artış oranına yüzde 25 sınırı geldi ama 800 TL'lik kirayı 2 bin 200 TL'ye çıkaran da var; 2 bin TL'lik kirayı 6 bin TL'ye çıkarmak isteyen de... Kiracılar ise dışarıda daha yüksek kiralara maruz kalmamak için yüzde 25'in üzerindeki artış oranlarına razı olmak zorunda kalıyor.

Tarih :
Kira artışlarında yasaya uyan yok!

Sözcü Gazetesi'nden Gamze Bal'ın haberine göre, Konut kiralarındaki artış oranının yüzde 25 ile sınırlandırılmasının üstünden üç ay geçti ancak bu sınıra uyan çok az sayıda ev sahibinin olduğu belirtiliyor.

800 TL’lik kirayı yüzde 175 artışla 2 bin 200 TL’ye çıkaran da var; 2 bin TL’lik kirayı piyasa şartlarına uydurup 6-7 bin TL’ye çıkarmak isteyen de…

Ev sahipleri, resmi enflasyon bile yüzde 80’i aşmışken kira artış oranının yüzde 25 ile sınırlandırılmasına tepki gösterirken; kiracılar da, yeni kiracı olup daha yüksek kira bedelleri ödememek için ev sahibiyle uzlaşmaya gidip daha yüksek zam oranlarına razı geliyor.

SINIR GETİRİLMESEYDİ YÜZDE 54,69 ZAMLANACAKTI

Kira hukukunda temel olan Borçlar Kanunu’na göre, kira artış oranında 12 aylık TÜFE esas alınıyor.

Konut kiralarına yüzde 25 sınırı getirilmeseydi, resmi enflasyon verilerine göre, ağustos itibarıyla kira artış oranı yüzde 54,69 olacaktı.

Ancak haziran ayı başında getirilen uygulamaya göre,1 Temmuz 2023’e kadar yenilenecek kira sözleşmelerinde kira artış oranı, bir önceki yılın yüzde 25’ini geçemeyecek.

Kaynak : Sözcu

Benzer Haberler