Anasayfa » GSS » SGK’da biyolojik şifre dönemi mi başlıyor

SGK’da biyolojik şifre dönemi mi başlıyor

SGK’da biyolojik şifre dönemi mi başlıyor

Tarih :
SGK’da biyolojik şifre dönemi mi başlıyor

SGK'dan usulsüzlüklere "damardan" çözüm

Sosyal Güvenlik Kurumu öncelikle Kurumla sözleşmeli sağlık hizmeti sunucularına ilk müracaatları sırasında Kurum tarafından verilen sağlık karnesinin ibraz edilme zorunluluğu ile Kurumlarca düzenlenen muayene istek belgesini Sağlık Uygulama Tebliği ile daha önce kaldırmış idi. Sonrasında T.C. kimlik numaraları üzerinden provizyon alınarak işlemler sağlık karnesiz olarak yürütülmeye başlandı. Böylelikle sağlık karnesi tarihe karışmış oldu.
Sağlık hizmetlerinin elektronik ortamda güvenli ve güvenilir sunulması amacıyla sürekli arayışlar içinde olan SGK, yakınlarının kimliği ile usulsüz muayene olmayı önleyen bir adım daha atıyor. Daha önce Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanının ulusal basınla da paylaştığı bu sistemin 2012 yılında uygulanması hedefleniyor. SGK da biyolojik şifre dönemini başlatıyor.
Sistem nasıl işleyecek? TC. kimlik no ile muayene devri sona mı eriyor?
Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hastaların sağlık hizmeti sunucularına başvurularında müstahaklık sorgusundan sonra avuç içi izi damar tanıtımı ile bir defaya mahsus kişilerin damar yapısına göre cihaz vasıtasıyla bir şifre oluşturulacaktır.

Her insanın avuç içindeki damar izinin birbirinden farklı olması ve avuç içindeki biyolojik farklılıklar nedeniyle bu yöntemin diğer yöntemlere göre daha güvenilir olduğu tespit edilmiştir. Bu sistem parmak izinden çok farklı bir sistem olup, avuç içinde bulunan damarların özelliğinden bir algoritma çıkarılıyor. Yani kişiye ait bir şifre oluşturuluyor. Bu öyle bir şifre ki hiçbir insanın damar yapısından çıkarılan o manyetik şifrenin bir başka insanla örtüşmesi imkanı da bulunmamakta.

Sistemin bazı özel ve kamu hastanelerinde pilot olarak denendiği de bilinmektedir. Bu yöntemle hastaların avuç içi izi damar yapısından oluşturulan ve sisteme kaydedilen manyetik şifre SGK tarafından depolandıktan ve hak sahipliği üzerinden tanımlandıktan sonra her seferinde yeniden tanımlama yapılmayacak ancak hastanın hastaneye her başvurusunda hastanelere konulacak olan avuç içi izi tarama-tanıma cihazına elini kısa bir süre tuttuğunda daha önce kayıtlı şifre ile gerekli eşleştirme yapılarak hasta tedavisini olabilecektir.

Bu cihaz hastanelerin müracaat birimlerine konularak çok kısa bir sürede (dakikadan daha az bir sürede) hasta tedavi için işlemini başlatabilecektir. Zaten sistemde kayıtlı bulunan TC numarası ile aktivasyonu kontrol edilirken manyetik şifresi ile tedavi olan kişinin aynı kişi olup olmadığı da kontrol edilmiş olacaktır. Belki ileri ki dönemde isteyen istediği hastanede TC kimlik numarasını bildirememiş olsa da avuç izi tanıma yöntemiyle muayene ve tedavisini olabilecektir. Böylelikte TC kimlik numarası ile tedavi olma dönemi tarihe karışmış olacaktır.
Uygulamanın faydaları
Bu uygulamanın en büyük avantajı sağlık hizmeti alan kişi sağlık hizmeti sunucusuna müracaat ettiğinde avuç içi izini okutarak muayene ve tedavi olabileceğinden başkasının TC si ile muayene olma devri de kapanmış olacaktır. Böylelikle sahte düzenlenen veya şeklen tespiti yapılamayan usulsüzlüklerin de önüne geçilmiş olunacaktır.

Bu uygulamanın belki de en önemli faydası, bazı hastanelerin daha önce sisteme kaydettikleri TC Kimlik numarasını kullanarak hastaneye gitmediği halde gitmiş gibi hastalara işlem yapılarak (muayene ve tedavi işlemi) belirli periyotlarla Kuruma usulsüz gönderdikleri faturaları göndermeleri engellenmiş olacaktır. Artık SGK, bir hasta için 1 ayda 50-100 kez muayene olmuş gibi uydurma faturalarla karşılaşmayacaktır.

Bizim bilemediğimiz daha birçok faydaları ve suiistimalleri önleyici faydaları da olabilir. Ancak sistemin dezavantajları da mutlaka vardır.

Dileriz, bu sistemi uygulayan ülkeler var ise sistemin iyi tetkik edildikten sonra SGK tarafından uygulamaya konulmasıdır.

Yine dileriz ki önce uygularız, sistem yürümez ise vazgeçeriz mantığıyla hareket edilmez. Doğal olarak bu sistemin uygulanıp uygulanmayacağına SGK'nın yeni yönetimi karar verecektir.

SGK'yı ve SGK'lıyı koruyan her türlü sisteme desteğimiz tamdır. Herkes hak ettiği sağlık hizmetini alabilmeli ve hiç kimse payına düşmeyen pastadan da çalmamalıdır. Ancak, insanın olduğu her yerde suistimallerin de olabileceğini unutmamak gerekir.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler