Anasayfa » Sigortalı » Soru ve cevaplarla sigortalıların merak ettiği konular

Soru ve cevaplarla sigortalıların merak ettiği konular

Soru ve cevaplarla sigortalıların merak ettiği konular

Soru ve Cevaplarla Sigortalıların Merak Ettiği Konular

Tarih :
Soru ve cevaplarla sigortalıların merak ettiği konular

Soru 1- Bağkur sigortalısıyım, borcum var, ödeme güçlüğü çekiyorum. 18 yaşından küçük çocuklarım var. Çocuklarım muayene ve tedavi olabilir mi?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 67 nci maddesine göre borçlu sigortalıların 18 yaşından küçük çocukları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır.

Soru 2- 15 gün önce çalışmaya başladım. Daha önceden sigortam yoktu. Kaç gün sonra muayene ve tedavi olabilirim?

Sağlık tesisine müracaat ettiğiniz tarihten geriye doğru son bir yıl içerisinde 30 günlük sigorta gün sayısının olması halinde sağlık yardımlarından faydalanabilirsiniz. 18 yaşından küçük çocuklar ile iş kazası, analık, trafik kazası halleri, acil haller gibi durumlarda prim gün sayısı aranmaz.

Soru 3- Bir kamu kurumunda sözleşmeli olarak çalışmakta iken 15/08/2011 tarihinde kadrolu olarak çalışmaya başladım. Sağlık hizmetlerinden nasıl faydalanabilirim?

5510 sayılı Kanuna göre sözleşmeli çalışmalar ile kadrolu çalışmalar arasında sağlık yardımları açısından her hangi bir fark yoktur. Kadroya geçtiğiniz tarihten 30 gün sonraki sağlık yardımlarını Kamu çalışanı (Emekli Sandığı çalışanı) olarak alabilirsiniz. Bu dönemde sözleşmeli çalışan ( SSK’ lı çalışan) olarak sağlık yardımı alabilirsiniz. Her hangi bir sorun ile karşılaşılması halinde en yakın SGK müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekmektedir.

Soru 4- 1990 yılından itibaren bir kamu kurumunda çalışmaktayım. 18 yaşından büyük okumayan bir kız ve bir erkek çocuğum var. Ne zamana kadar benim üzerimden sağlık yardımı almaya devam edecekler?

Ekim 2008 aybaşından önce Devlet Memuru olarak çalışanların kız çocukları işe başlayacağı veya evleneceği tarihe kadar, erkek çocukları ise evlenmediği ve çalışmadığı sürece 25 yaşına kadar bakmakla yükümlü olarak sağlık yardımı alabilirler.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler