Anasayfa » GSS » Gss Tescil, Prim Ve Müstehaklık İşlemleri Yönetmeliği Ne Getirdi?

Gss Tescil, Prim Ve Müstehaklık İşlemleri Yönetmeliği Ne Getirdi?

Gss Tescil, Prim Ve Müstehaklık İşlemleri Yönetmeliği Ne Getirdi?

Tarih :
Gss Tescil, Prim Ve Müstehaklık İşlemleri Yönetmeliği Ne Getirdi?

18 Nisan 2014 tarihli ve 28976 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Genel Sağlık Sigortası Tescil, Prim Ve Müstehaklık İşlemleri Yönetmeliği, 1/7/2008 tarihinde kısmi olarak, 1/1/2012 de ise tüm hükümleri ile uygulamaya başlanılan Genel Sağlık Sigortası Kanunun getirdiği yeniliklerin hayata geçirilmesine yeni bir açılım getirmiş, gerek vatandaşlara gerekse uygulayıcı olan SGK çalışanlarına büyük kolaylıklar sağlamıştır.

Getirilen yenilikler şunlardır;

1- En önemli yenilik, vefat eden sigortalıların geride kalan hak sahiplerinin uğradığı mağduriyetler sona ermiştir. Sigortalının vefatının SGK kayıtlarına düşmesinden sonra, sigortalının sağlığında bakmakla yükümlü olduğu kişilerin bu acı kaybından sonra birde SGK nın sağlık yardımından mahrum kalmakta idiler.

Söz konusu Yönetmeliğin yayımlandığı 18/4/2014 tarihine kadar, ölenlerin geride kalan eş, tarafına dul maaşı bağlanana kadar varsa sigortalı olan bir çocuğu üzerinden bakmakla yükümlü olunan kişi olarak faydalanmakta idi. Şayet sigortalı çocuğu yok ise ikametgahının bulunduğu il veya ilçedeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına müracaat ederek gelir testi yaptırmaları, yapılan gelir testi sonucuna göre belirlenecek prim miktarı kadar GSS primi ödeyerek SGK nın sağladığı sağlık yardımlarından faydalanmakta,

Bu durum emekli iken vefat edenlerin geride kalan gözü yaşlı ve ihtiyarlamış olan eşlerinin, ölüm gibi insanoğlunun en acı gününde ihtiyaç duyduğu tedavilerden mahrum kalmasına sebebiyet vermekte,

Diğer taraftan üzerinden sağlık yardımı alacağı çocuğu yok ise birde GSS prim borcuna muhatap olması nedeniyle SGK ya borçlanmak zorunda kalmakta,

SGK çalışanları da yapılan bu uygulamayı birçoğu eş, dost, akraba veya tanıdık olan vatandaşlara izah etmekte büyük sıkıntılar yaşamakta idiler.

18 Nisan 2014 tarihinde yayımlanan Genel Sağlık Sigortası Tescil, Prim Ve Müstehaklık İşlemleri Yönetmeliği ile artık sigortalıların vefatı halinde geride kalan hak sahiplerinin sağlık yardımları kesintisiz devam etmektedir.

Bu Yönetmelik ile SGK dan aylık almakta iken vefat edenlerin hayatta iken bakmakla yükümlü olduğu eşi, çocukları anne ve babası, vefat ettiği tarihten sonraki ayın sonuna kadar SGK nın sağladığı sağlık yardımlarından faydalanmaya devam edeceklerdir. Örnek olarak; 3 Haziran 2014 tarihinde vefat eden bir emeklinin hayatta iken bakmakla yükümlü olduğu yakınları, 31 Temmuz 2014 tarihine kadar sağlık yardımlarından kesintisiz olarak faydalanmaya devam edecektir.

Yine sigortalı çalışan bir kişinin vefat etmesi halinde, bu sigortalının hayatta iken bakmakla yükümlü olduğu eşi, çocukları anne ve babası, vefat ettiği tarihten sonra 10+90 gün daha SGK nın sağladığı sağlık yardımlarından faydalanmaya devam edeceklerdir. Örnek olarak; 3 haziran 2014 tarihinde vefat eden bir sigortalının hayatta iken bakmakla yükümlü olduğu yakınları, 11 Eylül 2014 tarihine kadar sağlık yardımlarından kesintisiz olarak faydalanmaya devam edecektir.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler